Mesnstruacija smedji iscjedak

Lucaka

Zanima.me zasto mi je tijekom.redovne menstruacije iscjedak prvo svjetlo rozi pa smedji sa komadicima grudi osjetljivije.kao inace mozda malo vise i grcevi napetost u donjem dijelu trbuha podrucje jajnika vec dva dana a zadnja menstruacija je.bila 08.02 i bilo je.obilo krvarenje crveno a ne smedje aktivna sam partner i ja koristimo kondome savjet molim vas da li je moguce ako nije crveno krvarenje znak neke bolesti ili trudnoce nismo uocili da nam je kondom pukao savjet da cekam dok prestane krvarenje pa pravim.kucni test na trudnocu ili

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, crvena krv je svježa, a tamna krv je ona koja je neko vrijeme odstajala unutar genitalnog trakta, tj. nije odmah izašla. To je normalna pojava.

martad12

Od prve menstruacije koju sam dobila sa 10 godina, dan ili dva prije menstruacije poja mi smeđi iscjedak. Znači počinju lagani predmenstrualni bolovi pojavi se smeđi iscjedak (u količini ko i bilo koji vaginalni iscjedak) te nakon dan ili najviše dva nastupi menstruacija.
To me do sada nije brinulo jer sam mislila da je normalno, no kako čitam ispada da nije s toga me to jako brine.
Što mi je činiti? Da li je to opasno? Ukazuje li to na neku bolest ili sterilitet?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, radi se o slabijoj funkciji žutog tijela (ne luči doviljno hormona progesterona). Nije opasno, a liječi se primjenom gestagena (progesterona) u drugoj fazi ciklusa.

martad12

Zahvaljujem na odgovoru.
Možete li mi objasniti što to znači?
Da li to utječe na mogućnost začeća?

Ivo Balenović, dr. med.

Nakon ovulacije na jajniku se stvara žuto tijelo koje luči hormon progesteron koji priprema maternicu za trudnoću. Ukoliko ne dođe do trudnoće nastupa menstruacija. Kada se luči manje progesterona može doći do oskudnog krvarenja prije same menstruacije. To ne utječe na mogućnost začeća, ali se preporuča uzimanje progesteronskih preparata u drugoj fazi ciklusa ukoliko želite trudnoću.

martad12

Poštovani,

Zbog navedenih tegoba o kojima sam pisala u prijašnjim pitanjima odlučila sam vadit hormone, rezultati su slijedeći:
4 dan ciklusa:
Estradiol 198 pmo/L
FSH 4.5 IU/L
LH 3.4 IU/L
Prolaktin 271 mIU/L
DHEA-s 8.33 umol/L
Testisteron 1.89 nmol/L
SHBG 30.1L nmol

20 dan ciklusa:
Progesteron 1.1 nmol/L
TSH 1.68 mlu/L

Možete li mi molim vas objasniti ove rezultate?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednost progesterona ukazuje da nije bila ovulacija. Savjetujem da se javite liječniku radi daljnje obrade.

martad12

Poštovani, zahvaljujem na odgovoru.
Da li mi možete reći koji su razlozi tome?

Ivo Balenović, dr. med.

Da bi došlo do ovulacije potrebna je idealna hormonska ravnoteža. Svaki manji poremećaj u radu endokrinih žlijezda može odgoditi ovulaciju. Najčešći uzrok je stres (psihički razlog), zatim poremećaj u prehrani i promjena tjelesne težine, pretjerana tjelovježba. Na osnovu jednog nalaza vrijednosti progesterona ne može se zaključiti kada će nastupiti ovulacija, nego samo da li je bila ili nije. Prema navedenoj vrijednosti ovulacija nije nastupila do 20. dana, kada je test urađen. Savjetujem da uradite pregled.