Nalaz i mišljenje ginekologa

Leptirica89

Poštovani,
na redovnom pregledu kod ginekologa isti mi je konstatovao policistične jajnike. Ja nemam problema sa neredovnim menstrucijama, sa pojačanom dlakavošću niti aknama. Tokom ultrazvuka doktor je rekao da sam prije 3 dana ovulirala. Nije mi dao nikakvu terapiju, te je rekao da ćemo vidjeti kako će to ići kada budem pokušala zatrudniti. Kako uskoro planiram trudnoću, nedavno ponovo odlazim kod drugog ginekologa na ultrazvučni pregled kako bi dobila još jedno mišljenje. Možete li mi protumačiti ovaj nalaz:
U spekulima: Porcija epiteliozirana, cerviks koničan.
Uterus: U AVF, 40X33X21mm, zoehogenih odjeka. Endometrij u urednoj separaciji trolista, početak druge faze c.
Ovarija: L.O. 18x15 mm, sedam subkotikalnih folikula sa urednim eho dojema strome
D.O. 21X19 mm, 8 subkortilnih folikula, uredne echo strome

Stražnji douglas: uredan, bez izljeva

Možete li mi reći da li se na osnovu ovog nalaza može reći da ja imam policistične jajnike? Doktor mi je također na ovom pregledu rekao da se prije dva dana desila ovulacija.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko imate uredne menstruacije i uredne ovulacije vjerojatno se ne radi o policističnim jajnicima. Ginekološki i ultrazvučni nalazi su uredni. Možete još učiniti hormonski status, koji bi prema svemu navedenom trebao bi biti uredan.

Leptirica89

Hvala na odgovoru doktore.Mozete li mi jos samo reci sta ovdje znaci da je endometrij u urednoj separaciji trolista?Takodjer me zanima da li je uredna debljina endometrija od 8mm na sredini ciklusa?Puno vam hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

To je uredan nalaz endometrija (sluznice maternice) u sredini ciklusa.

Leptirica89

Poštovani doktore,
prije dva dana sam dobila menstruacija koja je prilično oskudna.Naime, moja menstruacija je u zadnjih nekoliko godina postala takva.Sada moj prvii dan menstruacije izgleda kao moj nekadašnji treći dan. Recimo, sada drugog i trećeg dana slobodno mogu nositi dnevni uložak, a najviše krvi istekne tokom prvog dana i to uglavnom kada sam na toaletu. Napisala sam Vam gore nalaz i mišljenje svog ginekologa. Možete li mi reći da li je ovo nešto zbog čega bi se trebala zabrinuti ili obaviti neke dodatne pretrage? Ja planiram uskoro početi raditi na trudnoći pa me brine to da li sam plodna. Hvala puno!

Ivo Balenović, dr. med.

Prema ultrazvučnom nalazu endometrija (trolinijski) vi imate potpuno urednu sluznicu maternice. Menstruacije (a to je ljuštenje sluznice maternice) nisu uvijek istog trajanja i intenziteta. Mislim da to ne bi trebalo raditi smetnje kod trudnoće.

Anastasija543

Poštovani na danasnjem pregledu kod ginekologa (17.dan od menstruacije) nalazi su ovakvi:
Desni jajnik: 36×26 najveci folikul 10,6 sa vecim brojem manjih folikula
Levi jajnik:33x24 najvecu folikul 7 sa vecim brojem manjih folikula
Endometrijum: troslojan 7mm
Prepisane su mi yaz tablete, mene zanima da li mislite da je ovulacija prosla i da li se moze zakljuciti nesto na osnovu ovog nalaza posto se desava da ne dobijem po nekoliko meseci pa me zanima da li ce menstruacija ovaj mesec nastupiti plus sam 13 i 14 dan imala povecan bezbojan sekret pa je moguce da je tad bila ovulacija.
Drugo pisala sam vam pre neka 3 dana kad sam radila betu hcg jer sam mislila da sam trudna ali je beta bila manja od 0.10, pa smatram da je tacna bar se nadam da bi se na ultra zvuku videlo nesto 23 dana od rizicnig odnosa da sam trudna?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trudnoću možete isključiti, Što se ovulacije tiče, prema uzv nalazu još nije nastupila. Srednja veličina folikula pred ovulaciju je između 18 i 27 mm.

Anastasija543

Hvala na odgovoru. Kad sam pitala ginekoliga da li smatra da ce ovaj mesec menstruacija nastupiti na vreme nesto je promrljao koliko sam razumela u smislu trebalo bi jer je materica normalne debljine. Samo sam htela da Vas pitam da li ako 17.dan od pocetka menstruacije nije bilo ovulacije a folikuli su 10 i 7 da li to znacu da ce ovaj ciklus opet biti duzi i da ce trajato preko 30 dana ili ne mora znaciti da ce se ovulacija desiti na sredini ciklusa ili cek do nje ne mora ni doci? I pored jucerasnjeg pregleda kod ginekologa covek nista nije hteo da objasni samo prepisao tablete i to je to, pa mi sad ostane Vas da davim za neka objasnjenja.

Ivo Balenović, dr. med.

12 do 14 dana nakon ovulacije uvijek nastupa menstruacija, tako da bi ovaj ciklus mogao biti duži. Ukoliko ne dođe do ovulacije ne može se točno znati kada će doći do krvarenja.

Trudna12345

Poštovani,

Trudna sam 10+3 tt. Imam 26 godina. Prva trudnoca završila spontanim pobačajem u 11 tjednu. Na današnjem pregledu ginekolog mi je utvrdio sljedeće:
Nuhalni nabor 1.8 mm
Edem oglavka 3,6 mm
Ostalo je sve uredno, no rekao je kako je nabor iznad glave prevelik, ako sam dobro shvatila,dok je nuhalni nabor vrata uredan, te da trebam obaviti prenatalne pretrage. Možete li, molim Vas prokomentirati sto znaci taj edem oglavka i s obzirom na to, što mogu očekivati od svoje trudnoće? Znači li to da plod ima neke anomalije?
Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nuhalni nabor je ultrazvučni marker kromosomopatija, a on je u granicama normale. Edem oglavka sam po sebi nema dijagnostički važnost u procjeni kromosomopatija. Ukoliko je edem generaliziran (u svim mekim tkivima oko ploda), potrebna je daljnja dijagnostika.

Trudna12345

Hvala na pojašnjenju.
No možete li mi pojasniti sto znači ako je edem generaliziran? Može li se on povući ili je to odmah znak da nešto nije u redu? Jako sam uplašena. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Generalizirani edem (fetalni hidrops) znači nakupljanje tekućine u svim tkivima ploda. On se javlja u teškim slučajevima Rh imunizacije (ako plod Rh pozitivan, a majka Rh negativna i već ima stvorena protutijela na Rh pozitivne antigene), kod malformacija ploda koja su nespojiva sa životom, virusne infekcije u ranoj fazi trudnoće, prirođene greška metabolizma... Budući da je kod vas uzv nalaz uredan (osim povećanog nabora oglavka) sigurno se ne radi fetalnom hidropsu.