Nalazi spolnih hormona

sabina1993

Pozdrav!
Danas sam dobila rezultate nalaza spolnih hormona. Radila sam ih jer se na ultrazvuku vidjelo da imam policistične jajnike, pa bi doktor na osnovu nalaza hormona mogao da mi napiše terapiju. Imam 25 godina i nisam trudna. Kako sam vidjela nalazi su manje-više u granicama referentnih intervala, pa me zanima da li su ovo pokazatelji na osnovu kojih bi mi doktor mogao napisati terapiju. (Također mi je dijagnosticirana faza CIN1). Nalazi su slijedeći:

-progesteron 1,34 nmol/L (ref.intervali: folikularna faza 0,67-4,45; lutealna faza 10,62-81,28; postmenopauza 0,67-2,32; )

-prolaktin 298,35 μIU/mL (ref.interval: 59-619; trudnoća 206-4420; postmenopauza 38-430)

-FSH 4,0 mIU/mL (ref.intervali: folikularna faza 2,5-10,2; sredina ciklusa 3,4-33,4; lutealna faza 1,5-9,1; trudnoća < 0,3; postmenopauza 23,0-116,3)

-estradiol 48,1 pg/mL ( ref.intervali: folikularna faza 19,5-144,2; sredina ciklusa 63,9 - 356,7; lutealna faza 55,8-214,2; postm.bez.hor.th. 10,7 - 32,2)

-LH 4,02 mIU/mL (ref.intervali: folikularna faza 1,9-12,5; sredina ciklusa 8,7-76,3; lutealna faza 0,5-16,9; postmenopauza 15,9 - 54)

- Testosteron 2,47 nmol/L (ref.interval: 0,5-2,6)

-Kortizol 382,6 nmol/L (ref.interval: 85,3-459,6)

hohoho

Postovanje, menstruacija mi je neredovna nakon prestanka ispijanja jazz pilula, (prije 5 meseci prestala) i jedne escapelle, proslo je od tad 2 meseca. ginekolog mi je dao da radim hormone i androstendion je jedino povisen 35. Normala je 14,5. Imam li razloga za brigu?

sabina1993

Želim još samo da napomenem da imam skroz neredovne menstruacije (takvo stanje traje već oko 10ak godina).

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sabina1993, niste napisali koji dan ciklusa ste radili nalaz. Progesteron se mora raditi 21. dan ciklusa, a svi ostali između 3. i 5. dana. Ako je tako rađeno onda je progesteron nizak, tj. nemate ovulaciju. U prvoj fazi ciklusa nema ga smisla određivati. Savjetujem da učinite još i hormone štitnjače.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, hohoho, preporučam daljnju obradu endokrinologa da se ustanovi razlog.

sabina1993

Sve nalaze sam radila 3.dan menstruacije (i progesteron isto). Hvala na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Progesteron se mora raditi 21. dan ciklusa.

mala05

Poštovani,
imam malo manje od 38 god (još 4 mjeseca). Ciklus mi je oduvijek varirao (20-25 dana). Do 1.1. sam jedno vrijeme uzimala Jasmin (tada sam prekinula i bilo je sve redovito do 11. mjeseca. Tada sam počela dobivati menstruaciju svakih 15 dana, tek sad ovaj mjesec došlo je do 23 dana. Ginekolog me uputio da napravim AMH i hormone. AMH nalazi su 2.06 i 0.29. Prvu grupu hormona radila sam treći dan ciklusa i nalazi su sljedeći:
FSH 5,90
LH 3.50
PRL 519,00
ESTRADIOL 0,352
TESTOSTERON 0,90

Danas sam dobila nalaze progesterona (vadila 21. dan) i nalaz je 30,90.
Ginekolog kaže da je sve relativno ok i dao mi tablete Bromergon da pijem 2 puta dnevno da vidimo hoće li se ciklus ustaliti.
Želim napomenuti da mi je mama počela ulaziti u menopauzu s 37 i izgubila menstruaciju s 40.
Možete li mi podrobnije objasniti nalaz?
Hvala, Sandra

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, molim Vas da navedete u kojim jedinicama su izražene vrijednosti hormona.

mala05

Amh: 2,06 pmol/L
Amh: 0.29 ng/mL

Fsh: 5,90 IU/L
Lh: 3,50 IU/L
Prl: 519,00 mlU/L
Estradiol: 0,352 nmol/L
Testosteron 0,90 nmol/L
Ova grupa je vadjena 3. dan ciklusa

Progesteron 30,90 nmol/L vadjen 21. dan

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz amh ukazuje da se radi o smanjenoj ovarijalnoj rezervi. Ostali hormoni su u granici normale. Prolaktin je unutar normalnih vrijednosti stoga je upitno zbog čega ste dobili bromergon. Nalaz progesterona pokazuje da je u ovom ciklusu nastupila ovulacija.