nejasnoće u vezi nastanka cin-a

Arrianne

poštovanje,
imam jednu nedoumicu.

je li moguće dobiti CIN-ove od prakticiranja oralnog seksa bez zaštite? (nisam ih dobila, al svejedno pitam za svaki slučaj)
prilikom vaginalnog seksa uvijek sam koristila zaštitu.

brine me jel je moguće da se hpv kroz usta nekako uspije nastaniti u rodnicu. znam da je moguće dobiti one bradavice u ustima, ali to me ne brine toliko, jer sam pročitala da je to rijetkost.

hvala.

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
genitlanim tipovima HPV-a mogu biti inficirane sve sluznice ljudskog organizma, npr. u urotraktu, sluznici usne šupljine i oka, te gornjeg respiratornog trakta. Ipak, takav je razvoj HPV infekcije rijedak u imunokompetetntnih
osoba.