Nekoliko pitanja

marlena

Poštovani,

Moje brige krenule su od jednog donekle rizičnog odnosa u vrijeme plodnih dana (12.09.), nisam htjela dizati frku oko toga te sam sačekala uobičajeno vrijeme menstruacije. Ona je stigla nekoliko dana ranije no bila je oskudna po svojem trajanju i obimu, ali i neobična po svojoj konzistenciji.
15 dana od spomenutog odnosa (27.09.) napravljen je test koji je bio negativan te sam stoga isključila moguću trudnoću i pripisala probleme stresu, Sumamedu i sl. Sljedeća menstruacija stigla je 5 dana ranije i ponovno je bila oskudna, jednaka onoj prethodnoj zbog čega sam posjetila svojeg ginekologa.
Ciklusi su mi inače redoviti u dan, traju 30 dana, krvarenje u prosjeku 5 dana, nisam nikad bila trudna dosada.

On me je poslao na pretrage te su na 7 dan ciklusa (25.10.) sljedeći rezultati:
Prolaktin 210 mU/L
FSH 4.60 lU/L
LH 9.29 lU/L
Progesteron 3.1 nmol/L
Estradiol 134.80 pmol/L
TSH 1.90 mlU/L
Moj doktor mi nije ništa rekao osim da su mi LH i FSH u inverziji ali da nije ništa strašno, nije radio UZV, niti mi je dao ikakvo objašnjenje, već je rekao da mu se javim na redovni pregled nekad poslije nove godine ili na proljeće jer sad nema vremena i ima previše zakazanih pregleda ( iako je prošlo godinu dana od posljednjeg pregleda)...
Sad mene zanima sljedeće:
Da je u pitanju trudnoća bi li se to pokazalo u razinama hormona?
Predstavlja li inverzija LH i FSH veliki problem? Postoji li određena terapija ili bi trebala učiniti još koju pretragu?
Neki savjet molim.

Hvala unaprijed i srdačan pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana , kod Vas je inverzija 1:2. To svakako nije normalno. Obično je odraz anovulacijskih ciklusa i policističnih jajnika.
Mene svakako brine ova visoka razima prolaktina preko 200.
To bi bilo svakako dobro ponoviti, jer je to hiperprolaktinemija.( normalne vrijednosti prolatina su do 30).
Ako su te vrijednosti dalje takve svakako otići do endokrinologa na obradu.
Ako vrijednosti budu normalne savjetovao bih Vam kontracepciju da se normaliziraju vrijednosti ostalih hormona.
Svakako učiniti UZV jajnika da se isključe PCO.
Da li ste primjetili pojačanu dlakavost, akne, ispadanje i mašćenje kose, iscjedak iz dojke, glavobolju?
Eto toliko za početka.

marlena

Poštovani,

Da, zaista u posljednje vrijeme imam za mene neuobičajenih problema sa aknama, mašćenjem i ispadanjem kose, pa i povećanom dlakavošću.
Ako sam Vas dobro razumijela, ponoviti pretrage, napraviti UZV i što dalje?
U tom slučaju morala bih promijeniti doktora jer moj baš i nema vremena jer ima previše zakazanih pregleda kako mi je rečeno pri zadnjem susretu ... zato Vam od srca zahvaljujem na Vašim savjetima i na Vašem vremenu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, savjetujem Vam da učiniti ponovo spolne hormone i obavezno prolaktin od 3-5 dana ciklusa kada je najoptimalnije za učiniti.
Učiniti UZV nalaz . Nakon toga u ovisnosti o dobivenim nalazima (ako je prolaktin i dalje visok javljate se endokrinologu ) a ako se normalizira i ako dalje postoji inverzija FSH:LH i UZV se dokažu policistični jajnici preporučam hormonsku kontracepciju.(Govorim Vam ukratko i općenito ) Tim redosljedom bih ja učinio.