Neplodnost

MelitaBu

Postovani

muž i ja već par godina prolazimo inseminacije i IVF-ove. Njegov spermiogram je u redu, a moj jedan jajovod neprohodan.

Inace, kontinuirano pratimo plodne dane i pokusavamo pogoditi timing, sto je dosta tesko jer radimo u obrnutim smjenama.

Lijepo vas molim vas za teoretski savjet: ukoliko mi ostavi svoj ejakulat u dezinficiranoj casici i ja ga spricom ubacim u rodnicu, moze li to funkcionirati?

Na sta sve pritom moramo paziti?

Lijepo bih molila Vase savjete.

Pozdrav, Teresa.

Mr. sc. Damir Bagović, dr. med.

Zaista ne bih preporučio takav postupak- piotanje sterilnost je zaista nezaobilazno

milkica123

Postovani,

Zbog regulacije menstrualnog ciklusa koristim Duphaston 1x1 tbl od 15-25 dana ciklusa. U postupku sam za IVF.
U svrhu povecanja plodnosti zeljela bih koristiti Macin prah.
Postoji li kontaindikacija za koristenje macinog praha obzirom na terapiju Duphastonom?
Unaprijed havala na odgovoru.
Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne kolidira sa Duphastonom.

Ribic

Poštovani,
Nakon dugog pijenja kontracepcijskih tablete, cca 4g.prestala sam sa uzimanjem zbog vrtoglavica, slabosti u rukama i nogama te crnilom pred očima i zujanjem u ušima. Pomislih da je od njih. Nakon prestanka u 9 mjesecu 2014g. više mi se ti simptomi nisu javljali. U međuvremenu me doktorica poslala provjeriti hormone šitinjače 29.12. T3 i T4 u granicama referentnih vrijednosti dok je TSH povišen 6,48. Zbog TSH, doktorica opće prakse poslala me provjeriti opet nalaz hormona štitnjače i 3.3. iznosio je TSH 3,91. Pošto joj to nije zabrinjavajuće, nije me dalje ni slala,a ja nisam baš pri novcima da nalaze i doktora plaćam privatno. Problem je u tome što mi razmišljamo o trudnoći od 9mj prošle godine.Ja imam nekih manjih gin. problema poput priljepljenog desnog jajnika uz maternicu. lijevi jajnik uredan. Prije uzimanja yasmin tbl. bilo je puno gore. Lh trakice 3 mjeseca uzastopce mi nisu reagirale na ovulaciju zbog tog sam se i javila svome ginekologu prije 1mj. Tada mi je rekao i da ćemo riješiti i vidjeti kakva je prohodnost jajovoda skup sa ostalim pretragama poradi neplodnosti kada prođe godina dana .Bio je 12DC i vidio je ovulaciju na zdravom lijevom jajniku (lh trakice nisu reagirale ni jedan naredni dan). Menstrualni ciklus od 25-29 dana. Mjesec prije bilo je 25 dana. Tako da mi je za ovaj rekao da će ovulacija doći kasnije, oko 15,16 dana, a sama menstruacija kao i prijašnja, na 29-30 dan. Došla je isto 25. dana. Sve su kraće, trajale su 2 dana, a sada, zadnje dvije menstruacije traju 1 dan. Uglavnom, doktor ginekolog rekao mi je da za liječenje neplodnosti treba proteći 1 godina. Mene zanima da li je to moguće i ranije? Zbog nemogućnosti dobijanja godišnjeg odmora u 9. mjesecu nadalje 2015.g. Mislili smo doći u Zagreb i riješiti sve što treba u vezi toga. Možemo li s tim pretragama primjerice krenuti u 7. mjesecu 2015., točnije na 10 mjeseci pokušavanja? Ili moramo čekati da prođe jedna godina točno?
Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mora proći godina dana. Tsh za trudnoću mora biti oko 2 ili ispod 2, dakle vaš je previsok.
Vaš ginekolog vas mora obraditi nakon 1g neplodnosti i ako ne dođe do trudnoće uputit vas u centar za neplodnost.