OGTT

nepoznata plava

Poštovani doktore, trudna sam 17 tjedana, inače oduvijek imam viška par kilograma i tako sam usojela zatrudnit, sad u trudnoći ne jedme slatko, poedem malo čokolade ali ni približno onoliko kako sam znala prije trudnoće. ne povraćam inaće ali me od 12 tt zezaju mučnine. Zanima me u kojim slučajevima ginekolog šalje na ogtt? da li ako trudnica ima viška kilograma ili je to obavezna pretraga?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Rutinski se OGTT izvodi u trudnica između 24-26. tjedna. Svakako višak kilograma i dobivanje više kilograma od potrebnog je svakako indikacija.

mikyyy

Poštovani, radila sam ogtt test te su mi vrijednosti 5,4 na tašte, 6,9 nakon sat vremena i 5,6 nakon dva sata. Ovo mi je treća trudnoća i prethodne dvije nisam imala ni jednu povišenu vrijednost. Zanima me je li ovo za dijetu i trebam li što poduzimati jer mi je na tašte glukoza 5,4 a referentne vrijednosti su do 5,1 natašte, a ostale su u okviru ref. vrijednosti. U 24. tt trudnoće sam te sam se udebljala samo 1 kg, ali sam u trudnoću ušla s viškom kg. Unaprijed zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, izbjegavajte slatko, jedite češće i u manjim obrocima. Preporučam lagane tjelesne aktivnosti. Nalaz ne zahtjeva terapiju.

EliEdi

Poštovani,

Ako bih Vas mogla zamoliti za Vaše mišljenje vezano za D dimer test i OGTT test koji sam radila
Trenutno sam 16+5 sedmica trudnoće, a ovo su bili rezultati testa

D-Dimer test

0,84 mg/L FEU

OGTT test

Glukoza (0') natašte - 5,5 mmol/L
Glukoza (60') - 10,0 mmol/L
Glukozna (120') - 6,9 mmol/L

Unaprijed vam se zahvaljujem. Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, vrijednosti glukoze natašte i jedan sat nakon opterećenja su minimalno povišene, tj. na gornjoj granici. Vrijednosti D dimera su fiziološki povišeni u trudnoći. Savjetujem GUK profil.