Omfalokela

Silajn

Poštovani doktore,

Beba, rođena dve nedelje pre termina, prebacena je u bolnicu radi dijagnoze omfalokela veličine 4cm gde su se odlučili za konzervativno lečenje. Osim toga, beba je dobila ocenu na rodjenju 9/10.
Interesuje me da li je moguće da se takva anomalija ne utvrdi na ultrazvučnom pregledu? Majka je bila na 4 ekspretna ultrazvuka kod različitih doktora + rađena je amniocenteza koja je dala uredan nalaz. Osim toga, bila je i nekoliko puta na ultrazvuku kod doktora koji joj je vodio trudnoću.

Unapred hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako je moguće da se previdi. UZV je pomoćna metoda a ne glavna i svakako ovisi o stavu i položaju djeteta kad se radi UZV pregled.