ovulacija

Mirela

Poštovana!
Imam jedno kratko pitanje,na koje nisam pronašla odgovor u literaturi.
Da li se ovulacija dešava pravilnim redoslijedom (jedan mjesec u lijevom,zatim u desnom jajniku itd.) ili to ne mora biti pravilo ?
Hvala na strpljenju i želji da pomognete i na ovaj način.
Pozdrav Mirela

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođice Mirela,
Ovulacije se doista javljaju nekim slijedom (svakog mjeseca u normalnim uvjetima ovulira po jedan jajnik). Ipak i u takvoj "igri simetričnosti " ponekad se dogode i "preskakanja", koja su češća kod pacijentica koje pate od adhezivnih promjena (priraslica) , cističnih lezija na jajnicima, te endometrioze.
Zahvlajujem na Vašem interesu za našu stranicu.

Sladjanicaa

Postovani doktore, imam jedno pitanje za Vas. Ciklus mi traje 30 dana u prosjeku (nekad 28, 29, 30, 31, rijetko jednom godisnje 34 dana). Ne mogu tacno da odredim kada mi je pocela zadnja menstruacija jer sam imala smedji iscjedak i sasvim malo krvi 12. maja a 13. je zvanicno pocela, i ocekivala sam da su mi sada neplodni dani, medjutim ja tek sada imam onaj iscjedak tipican za ovulaciju, i grudi me ne bole, iako obicno 10-ak dana prije me jako bole. Da li je moguce da tek sad ovuliram? A ja po mom kalendaru trebam imati menstruaciju za 7 ili 8 dana? Unapred Vam hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguće. Uvijek postoje odstupanja manja ili veća.

Sladjanicaa

Hvala Vam puno na odgovoru. Znaci li to onda i da ce mensturacija doci kasnije?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Tako je.