ovulacija nakon prestanka uzimanja OHC

anamarijajr52

Postovani,od 16.08 do 27.11 sam pila kontracepcijske tablete Lindynette 20, no prestala sam na preporuku ginekologa zbog bolova koji su se pojavljivali u desnoj nozi. Nakon toga damdoobila menstruaciju u trajanju od 6 dana 01.12,a sljedeca je nastupila 35 dan ciklusa takošer u trajanju 6 dana.Ono sto me zanima je da sam uvijek kod ovulacije imala jak iscjedak, no taj mjesec su bili samo bolovi u jajnicima i tokom mokrenja rastezljiv iscjedak po kojemu sam zakljucila da je doslo do ovulacije.Sljedece menstruaciju bi trebala dobiti za dva tj i jucer sam imala bolove u jajnicima i iscjedak jw djelomicno prisutan,nije vodenast kao sto je bio kod prijasnjih ovulacija..hoce li se to vratiti u normalu ili je nesto drugo u pitanju?Odnos sam imala 23.09 dok sam pila kontracepcijske pilule te nakon toga tek pod kraj 12 mj,no taj je bio s kondom i niti jednom prilikom nije doslo do svrsavanja unutar vagine.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom ne postoji mogućnost trudnoće. Nakon prestanka uzimanja kontraceptiva dolazi do ovulacije koja se dešava u sredini ciklusa. Tada se može javiti bol u jajniku, te ovulacijsko krvarenje. Sluz u vrijeme ovulacije je obilna, rastezlijva i prozirna..

anamarijajr52

A ako te sluzi nema ili je prisutna u vrlo maloj kolicini,a prisutni su bolovi u jajnicima koje sam i inace imala za vrijeme ovulacije,smatra li se to ovulacijom ako je nakon nje dosla menstruacija?

Ivo Balenović, dr. med.

Menstruacija uvijek nastupa 14 dana nakon ovulacije. Sluz ne mora biti svaki ciklus istog izgleda i obilnosti.