papa test

slulic

Da li je točno da nekoliko dana prije papa testa nije dobro imati spolne odnose?

Miro Šimun Alebić, dr. med.

Poštovana,
prema meni dostupnoj literaturi, pravilno uzimanje PAPA obriska ne podrazumijeva i zahtjev za apstinencijom od spolnog odnosa. U praksi, prije uzimanja PAPA obriska pacijentice ne pitam kada su zadnji put imale spolni odnos.

sakiniki

Poštovani,

radila sam bris cerviksa i papa test.
Nalazi su sledeći: za bris cerviksa pise bakteriološki nalaz negativan, a za papa pise ovako:
uzorak vaginalni sekret
citoloski nalaz
stepen cistoce 3
mešana bakterijska flora
neutrofilni granulociti
inflamatorne promene na ćelijama pločasto slojevitog epitela.

Možete li mi reći nešto o tome?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz papa testa pokazuje da se radi o upali. Važno je da nema atipičnih stanica u smislu CIN-a. Savjetujem liječenje upale. Bakteriološki nalaz je uredan.