papa test

anica_91

Poštovani!
Prije nekoliko dana bila sam na ginekološkom pregledu, ginekologica mi je radila papa test, ali jučer su me zvali iz ambulante da papa test nije upio. Zanima me, iz kojeg razloga papa test ne uspije?
Unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Problem je vjerovatno tehničke prirode. Nije dobro pofarban, ili pukne predmetno stakalce ili slično. Ne brinite.

Mala27

Postovani,

Sto u papa nalazu znaci da je razmaz razvucen u vise razina? Je li takav nalaz pouzdan? Je li moguce da su zbog toga dijagnosticiranje abnormalne stanice (ascus) kojih zapravo nema?

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je napravio vaš ginekolog ili njegova sestra prilikom razmazivanja papa testa tj višekratno je razmazao stakalce po jednom mjestu.
To nije svakako uzrok ascusa na papa testu.

ive_st

postovani..naime bila sam na ultrazvucnom pregledu i nalazi su bili u redu...
za papa test me nazvala sestra i rekla da su nalazi savrseni ali da moram ponoviti papa test za sest
mjeseci kao imunitet je jako los te fali vitamina c e su se pojavile neke atipicne stanice ...i nema terapije...
imam li razloga za brigu zasto se ponavlja

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno postoji blaga atipija stanica. Uputno bi bilo napraviti cervikalne briseve i bris na hpv.
Papa test vam nije savršen već je abnormalan.

ive_st

dali je setno ostati trudan u tom periodu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete na trudnoću.

twooofive

Dobar dan, dobila sam rezultate papa testa (ASC, ASC-US, mikroorganizmi - bacillus vaginalis, mijesana flora i promjene povezane s HPV), reaktivne promjene povezane s upalom i drugo (metaplaz), parakeratoza, diskeratoza te da ponovim za 4 mjeseca). Sad me zanimalo, mogu li sta uciniti u tih 4 mjeseca ili da samo cekam? Takoder, koliko je sigurno da je uopce povezano s HPV-om i moze li se samoizlijeciti u medjuvremenu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može nestati. Napravite u međuvremenu cervikalne briseve i hpv genotipizaciju. Terapija prema nalazu cervikalnih briseva.