Perimenopauza

Prespana

Danas sam kog ginekologa u 11.vec sam pisala da krvarenje jos imam endometrijum bio tanak posljedno vidjen pre dva dana oko3mm.jel moze da mi rade kiretazu i ako je endometrijum tanak.bojim se

Ivo Balenović, dr. med.

Na debljinu endometrija od 3 mm se ne radi kiretaža.

Prespana

Postovani ovo krvarenje koje je bilo 17 dana danas je zavrsilo eksplorativnom.Neznam kako moj dr je video 3mm endomettijum nakon 10 dana krvarenja a nakon17 dana endometrijum bio 19mm.Moje pitanje je koliko je krvarenje nakon kiretaze zato sto kad sam ustala sa kreveta napunio se ulozak sveze krvi.I na otpusnu pise histerometrija7.5,bez dilatacije realizirela se abrazija prvo na cervikalni kanal a nakon toga i na cavum uteri(odakle se dobio obilan materijal)Materijal pracen na HPA.terapija antibiotik i kapi rgotil po potrebe ako krvarim,

Ivo Balenović, dr. med.

Normalno je da se nakon kiretaže krvari još nekoliko dana. Ukoliko je kiretažom u potpunosti odstranjen endometrij krvarenje bi trebalo biti oskudno.

Prespana

I jos.krvarenje je nocas i jutros bilo vrlo malo.S tim da mi je rekla doktorica koja radija kiretazu ergotil po potrebi 1-3 dana.bojim se da prekinem da se ne poveca krvarenje.i dali bi imala neki problem da i danas pijem( drugi dan)s tim da malo krvarim nesto svetlo roze

Ivo Balenović, dr. med.

Krvarenje se ne bi trebalo pojačavati budući da je kiretažom odstranjen endometrij.

Prespana

Nakon kiretaze endometrijuma 19.9 sam se osecala ok ,malu nelagodu u stomaku ali danas vec 4 ti dan krvarim jos bez ugrusaka svetlo crveno mogu sa 1 ulosku na dan .Neki dan je manje neki malo vise 3 dana sam pila ergometrin a antibotik jos nastavljam do 7 dana.Nisam primetila da krvarenje ce stati .Koliko dana otprilike je normalno krvariti i u koliki intenzitet.Dali ima mesta za panike ,da idem kod doktora,s tim da trebam da se javim kod doktora nakon rezultata hpo.Hvala vam unapred

Prespana

I jos zasto prvi2-3 dana nile bilo bol u stomaku a juce i danas nelagodu i bol kao menstrualni, probadanje u jajniku desnom i tako.Jel to normalno

Ivo Balenović, dr. med.

Nakon kiretaže možete krvariti sedam do deset dana. Bol koja se javila nije povezana sa zahvatom. Previše je vremena prošlo.

Prespana

Rezultati kiretaze zbog dugotrajno krvarenje u perimenopauze su gotovi i doktor mi javio da nema nis lose, ali sutra treba da idem da se dogovorimo sta dalje koju terapiju treba da koristim.S tim da imam puno varikozne vene a i prosli trombo test sam radila odavno ima nekih 4 god,koja hormonska terapija bi bila najbezbednija da koristim a da nemam probleme sa vene.Hvala puno

Ivo Balenović, dr. med.

Obzirom da imate probleme s venama Vama bi najsigurnija bila transdermalna primjena hormona, flasterima koji se lijepe na kožu.

Prespana

Evo danas nakon rezultata od kiretaze gde pise u prilogu na endometrijalen polip u koji su evidentni elementi na prosta endometrijalna hiperplazija.Pointenzivne promene u celokupnom obemnom kiretiranog materijala ne su identifikovane .Doktorica koja je radila kiretazu dala predlog da se izbegne gestagena terapija per os zbog vene i da se aplicira spirala mirena kod maticnog ginekologa .Jel sam bezbedna.Ona kaze da je dejstvo lokalno i da malo ide u krvotok.Molim za vasd misljenje

Ivo Balenović, dr. med.

Mirena je dobar izbor pošto se radi o hiperplaziji endometrija . Ona lokalno luči gestagene i tako smanjuje rast sluznice maternice (hiperplaziju) i krvarenja. Vrlo malena količina hormona dospjeva u krvotok i nije kontraindicirana kod bolesti vena.

Prespana

Postovani evo mene opet .Ja sam ti veliki maler.Idem ti ja kod maticnog ginekologa da se dogovorim za mirenu i testove koje treba da uradim (mikrobioloski pap) .,kad ona na ultrazvuk vidi polip 1.40, 0,50.Kako je moguce nakon kiretaze da ima polip ja to i bas ne znam.Ona koja mi radila kiretazu nine uradila kontrolni ultrazvuk i rekla mi da nema potrebe.I sta sad histeroskopija.Mogu li to da odlozim jer sam pre 10 dana radila kiretazu.????
I jos dali moze to da prodje bez intervencije.?????Maticna mi je rekla da uradim d dimeri i trombotest i ako je sve u redu kroz tri meseca da pijem primolit nor i mozda bi moglo da ispadne tokom ciklusa.Molim za misljenje

Prespana

I opet ja.Evo jutros na toaletu opet neka krv,vise sukrvica a vec je proslo 15 dana od kiretaze.Nakon kiretaze krvarila sam 8 dana pa dva dana pauza pa opet 10 ti dan pa pauza i evo 15 ti dan.Jel moze da je nesto zaostalo ili je od ovog polipa

Ivo Balenović, dr. med.

Uradite kako Vam je rekla Vaša liječnica. Polip može ispasti s menstruacijom. Moguće da još krvarite zbog polipa.

Prespana

Nakon kiretaze rezultat( prosta hiperplazija),na pregledu doktorica primerti hipersonica senka 10mm×0,5mm.Sumlja na polip .Pijem primolut i menstruacija vec 2 dan puno puno obilna bez mnogo ugrusaka brine me sto tece i kad legnem .Nocas sam promenula dva ulozaka dok sam spavala.Jel to normalno nakon primoluta ili je zbog polipa???

Ivo Balenović, dr. med.

Moguće da je zbog polipa. Isto tako, postoji mogućnost da se krvarenjem polip izbaci. Potrebna je kontrola nakon menstruacije.

Prespana

Hvala puno .Postovani buduci da sam radila kiretazu 20 septemvra i na kontroli nakon 10 dana je vidjen polip.Rezultati su uredni ,jel je moguce da ovaj polip bude nesto maligno.?I dali on mora da nestani ili da se otstrani histeroskopijom pa da stavim mirenu ili ne mora ??Dok je hteo nakon kiretaze da mi stavi mirenu ali nakon ultrazvuka video tu suspektnu senku i reko da nece mirenu vec ptimolut n 3 posledovatelna ciklusa

Ivo Balenović, dr. med.

Polip je dobroćudna tvorba. Sigurno se ne radi o ničemu zloćudnom jer je kiretažom dijagnosticirana jednostavna hiperplazija. Ukoliko se spontano ne izbaci menstruacijom, polip se mora odstraniti prije postavljanja mirene.