phd nalaz

huremtajci

Poštovani,
u 11. tjednu mi je napravljena kiretaža zbog mrtvog ploda, budući da ne razumijem nalaz molim Vas za tumačenje.
Klinička dijagnoza: Missed ab. hbd. XI / XII. St. post IVF/ET.
Materijal: tkivo iz materišta
DTP I : PHL04
DTP II: PHL
Patološka dijagnoza: Opis
Više smeđkastih uzoraka tkiva, zajedno 19x15x1 cm, a histološki se radi o tkivu decidue koje je prožeto upalnim, dominantno neutrofilnim, upalnim infiltratom te koje je žarišno nekrotično i tkivu posteljice čije resice imaju edematozno promijenjenu stromu.

Unaprijed zahvaljujem na objašnjenju nalaza!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam koji dio vam nije jasan. Dijagnoza je patohistološka i govori o tkivu i posteljici . Nažalost ne govori o uzroku zašto je plod odumro.

VAGA14

prije tri tjedna rađena je kiretaža radi neravijanja ploda .
možete li mi pojasniti nalaz..
DIJAGNOZA:Ab retentus hbd 9 5(AM) 7(UZV)
MIŠLJENJE:Materijal je srednje obilan.Histološki se anđe upalno infiltrirano tkivo posteljice,oskudno vaskulariziranih dijelomhidropski promjenjenih korijskih resica obloženihstanjenim do dvoredim trofoblastom.
hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovor je kao i gospođi iznad vašeg pitanja.
Dijagnoza je patohistološka i govori o tkivu i posteljici . Nažalost ne govori o uzroku zašto je plod odumro.
Najčešći uzroci su kromosomske greške plodova.

marija1985

Poštovani doktore trebala bih vaše mišljenje. Naime u trudnoću 18+6 sam hospitalizirana na izričit zahtjev svog ginekologa jer mi je unutrarnje ušće počelo previše popuštati(gemini IVF+ET) nalaz mog gin je glasio: prije 3 tj.prije hospitalizacije 15+6 Nalaz CXM 40mm T oblik R.dio 1čl. V.ušće zatvoreno no nalaz 18+6 je glasio Palp je mirna vel.odgovara za 26 tjedana. R.dio smekšan skraćen na 2/3 čl. V.ušće zatvoreno. CMX 9.4!!!! U oblik promjera 24*15mm!!!! TRAŽI SE HITNA HOSPITALIZACIJA I CERCLAGE!!!! Nakon toga stižem u bolnicu pregledava me druga doktorica u bolnici i ostavljaju me na odjelu. To je bio utorak navečer. Srijedu ujutro dolazi doktorica i govori da treba napraviti sve briseve urinokulturu kks sve živo ja joj govorim da sam to radila i pokazujem joj uredne nalaze stare 2 mjeseca no ona govori da je to staro i ako nalazi u ponedjeljak budu u redu u utorak će staviti serklaž. U ponedjeljak nalazi dolaze uredni ali ona da ne može u utorak raditi zahvat radi nekakvog rasporeda da će u četvrtak. Ja ju molim da me pregleda prošlo je tjedan dana i bojim se da se ne otvorim a ona mi govori ne brini ti si tu preventivno miruješ i nema problema bolje ne čačkati često. U iščekivanju na noć sa srijede na četvrtak ujutro u 4.30 se budim idem mokriti i pri brisanju vidim sukrvicu,budim odmah sestru na odjelu koja me spraši nazad u sobu da je to sve ok ionako za 3 sata imam zahvat već dogovoren. Međutim ujutro u 7.15 doktorica dolazi i govori da je sve spremno a ja joj govorim za sukrvicu i odmah me pregleda i odmah u salu. Nisam znala sto se dogogilo probudila sam se u sobi vidim drob je tu bebe lupkaju racunam sve je ok no medutim ona ulazi i govori mi da mi je vodenjak prolabirao i da se nisam otvorila ni pola prsta stavili su me horizontalno i on se poceo lagano vracati no nisu me smjeli drzati vise u anesteziji pa ga je ona probala rukom vratiti i pukao je i odustali su od svega daljnjega i da cu biti par dana na promatranju da vide sto dalje jer su gemini dvojajcani. Nakon toga uzimam mobitel zovem dobrog prijatelja u drugu bolnicu drugi grad jer kod nas nemaju uvjete za odrzavanje ni tog jednog ploda koji je u svom vodenjaku. On mi govori odmah nek me transportiraju za njihovu bolnicu i ja ga dajem doktorici na telefon no medutim nemaju se uvjeti za transport tj. kola prije sutra ujutro tj.u petak. Opet u iščekivanju petka na noć 5.00 osjetim bolove nisu bili trudovi i zovem sestru. Ona zove dezurnog doktora i on dolazi no govori mi strah ga je prčkati dolje bolje ne nego uzima UZV i vidim i ja i on da su oba dva ploda živa jedan visoko pod rebrima drugi spušten i govori da su me vec ispisali jer idem na transport za 3 sata. Ulazi doktorica i govori da su kola stigla no ja joj govorim da me boli kao da se plod gura sam van bez trudova jos lupa mice se ona me pregleda i odluci nema transporta odmah u radaonu prvi plod je glavica i rukica vec vani i da moram roditi i to obadvoje jer oni nisu opskrbljeni nekim uredajem da se drugi plod odrzi. Rodim ženski plod 350/24 cm i muški plod 430/26cm posteljica 310g. Oba ploda i posteljica se pošalju na PHD. Naime izvinite na dugom postu ali sam vam sve napisala da znate tijek događaja a moje pitanje je vezano za sam nalaz koji sam podigla a glasi
P02.7 Fetus i novorođenče s korioamnionitisom
Chorioamnionitis acuta

Posteljica veličine 18*13*2.8 cm, sa dvije pupkovine,jedna duljine 24 cm,druga duljine 38 cm. Na periferiji je posteljično tkivo prožeto krvarenjem,dok su ovoji bjelkasti,zamućeni,obloženi gnojnim membranama. Histološki se unutar ovoja,decidue,kao i unutar resica žarišno,nalaze nakupine granulocita sa područjima nekroze i apscediranja. Mjestimice su i resice hipercelularne sa pupanjem stanica sinciciotrofoblasta. Pupkovina je edematozna,sadrži sve tri krvne žile.

Moje pitanje je da mi date mišljenje jer kao što sam vam napisala bio je IVF postupak i prije njega sam non stop svaka 3 mjeseca radila sve pretrage briseve,urinokulturu,pape jer sve mora biti ok da bi išli u postupak i tako je i bilo. Tijekom trudnoce isto sam radila briseve,urinokulturu,torch,kombinirani,papu svi nalazi uredni a dijagnoza je ta sto pise. Sto vi mislite da je potrebno jos uraditi od pretraga jer sam i nakon poroda sve ponovila i svi nalazi su opet uredni. Nije mi jasno kako je došlo do upale ovoja uz sve uredne nalaze.
Unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nažalost došlo je do upale plodovih ovoja i posteljice i kao rezultat pobačaj.
Serklaža da je i napravljena ne bi spasila stvar.
Prije iduće trudnoće ponoviti sve pretrage uz biopsiju endometrija.
Napraviti profilaktičku serklažu u 14. Tjednu.

kikica91

Poštovani,

Moja situacija je sljedeća... Radila sam amniocitezu u 16tj. cim mi je izvučena plodna voda kad sam se digla sa stola počela mi je curiti plodna voda... Doktor je rekao da je sve dobro prošlo i da mi ništa nije probio što se vidlo i na uzv. Taj dan sam odmah završila na hitnoj gdje mi je ustanovljeno da je vodenjak pukao i došlo do curenja plodne vode... Na žalost nije se nikako moglo zadržati i morala sam pobaciti... Tjedan dana nakon toga dolazi nalaz amniociteze NOrmalan muški kariotip sad
zANIMA ME DALI MI MOŽETE IZ OVOG NALAZA PHD reći o ćemu se radi i zašto je došlo do toga.... u bolnici mi nisu ništa ljepo objasnili nego su mi rekli samo neka upala.

Moj PHD nalaz kaže ovako:

Patohistološka dijagnoza:
1.-
2. Chorioamnionitis acuta

Patohistološki opis:
1. je sve u redu i piše o spolu koliko teži i sve ostalo... ali me zanima ovo pod br.2

2. Posteljica 120g, 11:7:2,5cm, nepravilne maternalne strane, paracentralne insercije pupkovina duljine 15cm. Histološki posteljičino tkivo je građeno od intermedijarnih resica. U oko 20% resica vidljivi sincicijalni čvorići na površini. Mjestimice inter i ekstravilozni fibrin. U korijalnoj ploči mjestimice oskudni granulociti. U plodovim ovojima žarišno oskudni neutrofilni granulociti. Decidualna ploča i pupkovina urednog izgleda.

Hvala Vam unaprijed!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Upala plodne vode i posteljice.

kikica91

A cemu je uzrok toga? Dali moze biti e.coli posto sam je ja imala pa mi je doktor dao novocef antibiotik i kad sam ga popila bila je sterilna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako neke od bakterija koje su ascendirale kroz vrat maternice do ovoja i plodne vode i posteljice. O kojoj točno bakteriji se radi zaista ne možemo znati.