Placenta previa?

bagislav

Postovani,

Imam 22 godine i ovo mi je druga trudnoca. Nakon ultrazvuka u 20.tjednu ustanovljeno je da mi je posteljica sprijeda i 1.2 cm donji pol od usca. Receno mi je da ne smijem imati odnose. Mene interesira moram li ja mirovati i sto znaci mirovati dok mi se ista ne podigne? Citala sam mnogo o tome i podijeljena su misljenja. Zeljela bih cuti drugi profesionalni savjet.
Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nemojte imati odnose dok se ne digne na 25mm od unutarnjeg ušća. To se dogodi do 32.tjedna.

dijana1994

Pozz...ovo mi je 3.trudnoca ....sad sam 17+3 tt i prije 3 dana na kontroli mi je rečeno da mi je posteljica preko ušća ....nije mi rekla da mirujem i da se nada da će se podići ali svugdje čitam da treba mirovati i da se ne smiju imati odnosi ....pa sam zbunjena....kaže da za sada nije opasno ali da u kasnijoj trudnoci ako se ne podigne može biti problem.... kolike su šanse da se podigne i dali se smiju imati odnosi ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, posteljica koja je nisko uglavnom se povlači s napredovanjem trudnoće. U otprilike 10% trudnica kod kojih je posteljica u početku trudnoće nisko tako ostane i do kraja trudnoće. Ukupna učestalost placente previje je manja od 1%. Da li se posteljica povlači ustanovit će se na idućem ultrazvučnom pregledu. Do tada savjetujem mirovanje i izbjegavanje odnosa.