Plodna voda

linci

Poštovani. Sa 33+3 tjedana na redovnom uzv ustanovljeno je da mi je afi 3. Napravljen mi je kitrich i plodna voda ne curi. Hospitalizirana sam. Beba dobiva po 200 g tjedno i okrenuta je glavom dolje i licem prema odostraga.
Nalaz uzv sa 33+3 :
Cd
Ri acm 0.78
Ri aum 0.55
Bpd 8.31
Ac 28.57
Fl 7.04
Tt 2141 g
Sad sam u 36 tjednu beba ima 2500 g. Afi je 5.
Ctg su uredni kao i protoci bebe. Zanima me da li se čeka redovni porod u terminu ili će biti ranije inducirani?
Da li su te mjere bebe u redu za te tjedne.
Hvala unaprijed na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
procjena težine djeteta kao i mjere su u redu, Normalna porođajna težina je od 2500gr. do 4000 gr, dakle odstupanja su velika. AFI je nešto snižen, ali plodova voda se neprestano stvara i eliminira. Bitno je da je ima. Dok su protoci i CTG zapis uredni nema potrebe za indukcijom poroda.

Somnia17

Postovani, hospitalizirana sam u 34.tjednu zbog curenja plodne vode. Prosla su 4 dana laganog otjecanja,nekoliko mlazova i povremeno kapanje,nema trudova. Ctg zapis pokazuje uredne otkucaje,znaci li to da je i dovoljno plodne vode? Moze li ovakvo stanje potrajati jos tjednima? Zahvaljujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Potovana, plodna voda se neprestano obnavlja. Količina se može provjeriti ultrazvukom. Prilikom curenja plodove vode važno je zaštititi trudnicu od moguće infekcije. Ovisno o nalazima (količini plodove vode, laboratorijskim nalazima, procjeni zrelosti djeteta) liječnici će odlučiti kada (i da li treba) inducirati porod.