Pobačaj

Dora

Poštovana doktorice Kupešić,molim Vas da mi odgovorite na koji način se može dijagnosticirati insuficijencija žutog tijela kao jednog od mogućih čimbenika uzastopnih spontanih pobačaja.Molim Vas također dami odgovorite u kojoj ustanovi se može napraviti kariogram mene i supruga u slučaju da je kromosomska aberacija uzrok tri uzastopna spontana pobaćaja.Unaprijed Vam se zahvaljujem.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Dora,
Cjelovitu obradu Vašeg problema možete učiniti na Odjelu za neplodnost Opće bolnice Sveti Duh u Zagrebu: tel 01 37 12 109. Za kariogram ova supružnika morate imati potrebne uputnice, a za procjenu funkcije žutog tijela možemo se koristiti neinvazivnom tehnikom obojenim i pulzirajućim doplerom (transvaginalni color dopler) tijekom druge faze menstruacijskog ciklusa (najpovoljniji termin je između 21. i 25. dana m. ciklusa), kada se preporuča učiniti i serijsko mjerenje progesteron u serumu , a po potrebi i endometrijska biopsija.

tijana

Molim vas da mi odgovorite na moje pitanje.
Ima 28 godina, u 22-oj godini sam imala prekid trudnoće, nakon toga nije bilo nekih komplikacija, nisam primila nikakvu zaštitnu injekciju, krvna grupa mi je AB +. Teško sam to podnijela i nakon toga sam dobila bolest Myasthenia gravis, zbog koje sam bila na terapiji Mestinon, Imuran, Pronison tri godine. Danas ne konzumiram ništa, mada je dr rekla da je jedino pronison u toku terapije mogao uticati na začeće ostali ljekovi ne, ja nisam cijelo ovo vrijeme pokušavala da ostanem trudna. Na ginekološkim pregledima uglavnom bude sve u redu, imala sam par puta gljivične infekcije koje sam liječila. Možete li mi reći kolike su mi šanse da zatrudnim i kakve su eventualne komplikacije koje se javljaju u ovakvim slučajevima(ako izuzmemo Miastheniu), jer to se svaki dan pitam i borim se sa tim jer se bojim da neću moći više zatrudniti pa još uvijek nemam snage da sa nekim otvoreno razgovaram o tome pa vas molim da mi kažete.
Unaprijed zahvalna!