povecani zeludac

zorica10

Postovani, u 37. sam tjednu trudnoce i sada je na ultrazvuku postao vidljiv povecani zeludac kod bebe 5x3,5 cm, udebljala sam se 11 kg, imam gastacijski dijabetes koji kontroliram i na ADA dijeti sam. Zanima me sto mogu ocekivati na porodu, odnosno kakve su tocno komplikacije za bebu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da li je vaš doktor siguran da se radi o želucu?
Ako je dilatiran moglo bi se raditi o stenozi u probavnom sustavu ispod želuca!
Ne znam koliko ima plodne vode?
Savjetujem pregled u bolnici u kojoj ćete roditi.

zorica10

Postovani, pregled u bolnici je obavljen kao i ultzvuk, te nalaz ultrazvuka glasi: BIP 97 mm - 39 5//tj. FL 70,6mm 36 1//tj. AC 30,7 - 35 tj. TT oko 2860 g. Glava II / dorsoposteriorni / KCS poz. normalna kolicina plodne vode, posteljica sprijeda, zeludac izrazito velik / izgleda kao " double buble"

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sad ništa ne možete napraviti. Kad rodite ustvrdit će se pravo stanje.Inače double- buble je karakterističan za neke kromosomske greške / npr. Sy,down/ ali bez drugim UZV paramatara nema veliko značenje.

zorica10

Hvala na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

Ivana2308

Postovani,
Mozete li mi reci koja je normalna velicina zeluca kod ploda u 36. tjednu trudnoce? Do sada je sa bebom bilo sve uredu,dok na zadnjem ultrazvuku doktor nije primjetio malo vise razvucen zeludac,al nije znao je li trenutno beba se napila ili je nesto drugo... I beba je odmah poslije pregleda krenula stucati!
Unaprijed hvala!!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, želudac je šuplji organ koji mijenja dimenzije prema količini sadržaja u njemu. Važno je da se ultrazvučno prikazuje, što znači da ne postoji malformacija probavnog trakta (koja često ide uz kromosomopatije i ostale malformacije). Kada peristaltika isprazni tekućinu (plodovu vodu) koja se nalazi u njemu dimenzije će se smanjiti. Ista je stvar i sa mokraćnim mjehurom. Sve ovisi o trenutku u kojem se gleda.