prepar?

Ivana

Po drugi put sam trudna, 25 tjedana, i u drugoj trudnoci ponavljaju mi se isti problemi kao i u prvoj. Naime, u prvoj trudnoci, grlic maternice se, navodno zbog utiskivanja plodovih ovoja, skratio pa i otvorio 1,5 cm, u 22 tjednu, te sam imala serklazu, primala prepar intravenozno i nakon toga nastavila oralnu terapiju prepara, ormidola i normabela. Trudnoca sam uspjesno iznijela do 40-tog tjedna i rodila zdravo dijete. U drugoj trudnoci grlic se otvorio u 20-tom tjednu pa sam hospitalizirana i cijeli postupak je ponovljen. Medjutim, iako su lijecnici propisali, ja, sad vec gotovo mjesec dana nakon zahvata koji je prosao uredno, ne mogu se odluciti uzimati prepar tablete. Naime, u prvoj trudnoci sam ga iznimno tesko podnosila, bila strasno razdrazljiva, cesto plakala, tresla se...cijela moja okolina je patila. Sad strogo mirujem, ne osjecam nikakve kontrakcije. Zapravo kontrakcije nisam osjecala niti u prvoj niti drugoj trudnoci. Osjecala sam jedino pritisak maternice, osjecaj ispadanja, nikad stezanja, a i to u slucaju duzeg stajanja, no taj osjecaj se nakon serklaze nije ponovio. Redovito uzimam magnezij. Moram priznati da nisam sigurna u ispravnost svoje odluke, a jos mi je teze odluciti se uzimati tablete. Riskiram li previse?

prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Ivana,
Vaša odluka je ispravna. Nastavite mirovati, redovito kontrolirajte trudnoću kod svog ginekologa. Efikasnost peroralne terapije Prepara je minimalna skoro nikakva, a nuspojave koje opisujete su ozbiljne.