pretrage

doha

Postovani, imala sam prijevremeni porod u 30. tjednu zbog infarkta posteljice. koje pretrage je potrebno uciniti prije i tijekom druge trudnoce i koje su sanse da se isto ponovi? hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako najvažnije je da napravite testove koagulacije i testove za trombofiliju.
Bez da to ne napravite ne upuštajte se u novu trudnoću.
Također i kompletnu krvnu sliku, tr, ogtt, cervikalne briseve.

Mima202

Postovani, mozete li mi reci kakva je praksa u hrvatskim rodilistima sto se tice pretraga neposredno prije poroda? Koje pretrage se rade porodiljama a koje novorodjencadima? Zasto se vadi krv iz pupkovine djeci ( navodno za odredjivanje krvne grupe)? Te da li se u rodilistu majke ili bebe na jos nesto testiraju ili se samo gleda kks?
Lijep pozdrav i hvala na odgovoru!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uobičajno je kod trudnica napraviti krvnu sliku, ogtt ako je bio graničan ili povišen, urin, željezo.
Djeci krvna grupa, crp, skrining za hipotireozu i drugo prema potrebi. Više je tema za pedijatra pa njega konzultirajte u svezi djeteta.

Mima202

Hvala Vam, vi uvijek odgovorite u kratkom roku. Jos samo pitanje vezano za trudnice - da lu se trudnice neposredno prije poroda testiraju na jos kakve bolesti ili samo kks i ovo sto ste vi napisali? Nisam iz Hrv a trebam tu roditi pa me zanima praksa.

Svako dobro!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Radi se bris rodnice i vulve na streptokok od 34- 36. tjedna. Rutinski se ne rade druge pretrage.

miki 5

Poštovani,

zbog određenih komplikacija išla sam na ultrazvuk prošli tjedan, pa sad ovaj tjedan i naručena sam i idući tjedan. Da li to šteti djetetu?!!!!
Sad sam u 18 tjednu. Jako sam zabrinuta zbog toga, pitala sam na odjelu tri doktora i svi kažu da ne, da to nije dokazano, da su to ultrazvučni valovi i da ne šteti, da oni neke trudnice i nekoliko puta na dan gledaju koda im nešto nije jasno a trudnica ima komplikacije.
Trebam li se bojati zbog tri ultrazvuka u tri tjedna, užasnuta sam od brige?!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate brinuti zbog toliko uzv pregleda. Sigurno postoji dobar razlog da se toliko često gleda ultrazvukom.

miki 5

Više je riječ o spletu nespretnih okolnositi, naime prošli tjedan sam išla redovno, ovaj tjedan jer sam ja bila bolesna, i završila na hitnoj gdje su obavili i ginekološki pregled i uzv (nije bilo ginekoloških smetnji), ali doktor nije ništa upisao u moju trudničku knjižicu, a idući sam naručena opet redovno, i tražila svog doktora koji vodi trudnoću da prebacimo, ali budući da mi na hitnoj nisu upisali ništa u trudničku knjižicu on kaže neka svejedno idem, da uzv ne smeta. Ali ja ne mogu po noći spavati od brige... Molim Vas da li se trebam brinuti? Samo mi je bitno zdravlje moje bebice.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne brinite.