prije trudnoće

daniela

Štovani,
suprug (35 godine) i ja (34 godine) namjeravamo ići na trudnoću.
Rodila sam prije 2,5 godine i trudnoća je protekla bez
komplikacija. Prije druge trudnoće željeli smo napraviti sve
pretrage (jer mi je dokazana klamidija prije 6 godina, a i
postojala je sumnja na genitalne bradavice i time povezan HPV)
da bismo bili što sigurniji da i ova moguća trudnoća protekne
u redu. Otišli smo u Zagreb u jednu privatnu polikliniku i tamo
napravili testove.
Pregledi i nalazi su pokazali sljedeće:
vizualno genitalne bradavice nisu uočene (kod supruga je rečeno
da su to limfni čvorići), Digene testom je utvrđen negativan
nalaz na HPV i kod mene i kod supruga (brisevi uretri i kod
supruga spolovila), testovi na klamidiju kod oboje negativni,
test kod mene na Ureaplasmu urealyticum i Mycoplasmu hominis
negativan.
Ono što je nađeno je sljedeće:
Kod mene brisom cerviksa dokazana E. coli, BHS grupe B (gljive i
striktni anaerobi nisu izolirani), te mi je preporučena
terapija Klavocinom 2x1000 mg dnevno tijekom 12 dana i Betadine
vag. tablete jednu na noć isto 12 dana. Terapija završena
prije 4 dana.
Papa-test pokazao atipične metapl. st. ASCUS (bez CIN-a).
Suprugu iz ejakulata (kultivacija aerobno) kaže da nema porasta
aerobnih bakterija i gljiva, ali da mikroskopski nalaz pokazuje
> 50 PMN po vidnom polju.

Nakon svega navedenog preporučeno nam je da ja opet dam bris
cerviksa kao kontrolu djelovanja propisane terapije, a suprug da
napravi dva spermiograma zaredom da se vidi nisu li ti povišeni
leukociti posljedica kakve upale koja može negativno djelovati
na kvantitetu ili kvalitetu spermija.
Nakon samih pregleda smo se, koliko mi to kao laici možemo,
upoznali putem interneta s tematikom, pa smo saznali da mnogi
stručnjaci uopće ne preporučuju primjenu Digene Hpv testa na
muškarcima. Nadalje, nismo iz Zagreba, pa nam to otežava
daljnje pretrage, a osim toga sve to košta prilično novaca,
vremena i živaca.
Zanima nas Vaše mišljenje o našoj medicinskoj "situaciji", o
preporukama koje smo dobili i što nam je, po vašem mišljenju
dalje za činiti. Zanima nas može li ono što je "nađeno"
negativno utjecati na plod ukoliko dođe do oplodnje. Naime,
nismo više premladi i ne bismo željeli previše otezati s
mogućom trudnoćom (i za prvo dijete nam je trebalo nekih 6-7
mjeseci pokušaja).
Obraćamo se Vama jer nismo prezadovoljni tretmanom i "uslugama"
dotične poliklinike, a o Vama smo čuli pohvalne stvari.
Unaprijed hvala.

dr. Miro Šimun Alebić, spec.gin.

Poštovana,
ono što uvijek vrijedi da ni jedan ulazak u trudnoću nije bez rizika, stoga pohvaljujem Vaše napore da rizike smanjite na minimum. Preporučio bih da ponovite cervikalne briseve ( samo one kojih rezultat nije bio uredan) i krenete u trudnoću. Naravno, kolega koji Vas je osobno upoznao je bolje upućen u cjelokupno stanje, pa i moja preporuka ne izlazi i zadanih okvira forum savjetovališta.