Problem s radom jajnika

suncokret555

Poštovani,
bila sam na pregledu kod ginekologa i doktorica mi je rekla da imam vrlo malo folikula na oba jajnika i dijagnosticirala mi je sumnju na prijevremenu menopauzu. Imam 26 godina i svaki mjesec jos uvijek redovne menstruacije. Vadila sam spolne hormone 3. dan ciklusa i dobila ove rezultate:
E2: 330 pmol/L
LH: 1.4 IU/L
FSH: 4.1 IU/L
TSH: 1.883 mIU/L
Mozete li mi reci sto vi mislite na temelju ovih nalaza?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
nalazi Vaših hormona su u granicama normale i sigurno se ne radi o prijevremenoj menopauzi

suncokret555

Androstendion: 8.4 nmol/L
DHEAs: 8.3 umol/L
AMH: 2.5 pmol/L

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
vrijednosti androstendiona i DHEAS su u granici normale, a nalaz AMH je snižen što govori da imate smanjenu ovarijsku rezervu (u skupini smanjene plodnosti) stoga bih vam preporučio ukoliko planirate trudnoću javiti se na odjel humane reprodukcije radi mišljenja i eventualnih dodatnih pretraga

suncokret555

Sljedeci tjedan imam dogovoren pregled kod doktorice, sa svim nalazima. Prosli puta mi je spominjala uzimanje Trisequensa, sto vi mislite o tome?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
Trisequens je lijek za hormonsko nadomjesno liječenje. Namijenjen je za ublažavanje neugodnih simptoma menopauze (valovi vrućine, znojenja, nesanica), ali i za sprječevanje osteoporoze (smanjenje gustoće kostiju). Ukoliko imate simptome i loše ih podnosite preporučio bih da počnete s uzimanjem tableta (naravno samo ako su svi nalazi uredni)

Dorchey

Poštovani,imam 25 godina i nalaz spolnih hormona pokazao se uredan, kao i UZV jajnika! ali meni menstruacija stvara probleme, nakon ovulacije mi izbijaju čirevi po leđima vratu i na bradi/čeljusti, tvrdi potkožni! više kao cistične nakupine. Menstruacija mi je par mjeseci normalna, onda preskoči jedan mjesec , pa je oskudna,,,,,,,,itd.....ginekologica kaze da je sve u redu ali meni smetaju akne , nije mi jasno razlog izbijanja... bavim se sportom, pa jel mozda testosteron radi svoje i nastaju akne ?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
ako su vam nalazi hormona uredni, onda testosteron nije razlog Vašem problemu. Preporučio bih da se obratite dermatologu radi terapije.