Ginekologija i opstetricija


Da bi mogli slati poruke na forum trebate se prijaviti. Novi korisnici mogu se registrirati ovdje. Molimo vas da prije registracije pročitate Pravila za korištenje foruma.

Broj tema: 11777 | Broj poruka: 85227

Forum nije u funkciji!

No pregled objavljenih poruka Vam pruža veliki broj korisnih informacija iz navedenog područja.


PROGESTERON 190nmol/L


Autor Poruka

Ivona17

26.09.2017. 20:35

Poštovani, imam 35 god. i već više od god.dana radimo na drugoj bebi ali bezuspješno. S prvom trudnoćom je također bilo problema tj. trudnoća je ostvarena uz pomoć klomifena koji sam uzimala jer je progesteron rađen 21 dana ciklusa bio nizak 8,5 nmol/L . S obzirom da se i s drugom trudnoćom ništa ne dešava, ginekolog me ponovo poslao vaditi progesteron 21 -23 dana ciklusa i nalaz je slijedeći:
rezultat jedinica ref.interval
190,8 nmol/l folikularna faza 0,6-4,7
ovulacija 2,4-9,4
luteinska faza 5,3-86
postmenopauza 0,3-2,5
Mjesečnice su mi svakih 30 dana, papa test rađen prije 6 mj. uredan kao i ultrazvuk jajnika, u obitelji nije bilo težih bolesti.
S obzirom da kod svog ginekologa idem tek 13.10.zanima me na što upućuje nalaz? Čini mi se da je progesteron jako visok pa sam zabrinuta.
Unaprijed hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

27.09.2017. 09:45

Poštovana, osim u trudnoći, progesteron može biti povišen ako je došlo do ovulacije više jajnih stanica, ali i kod određenih poremećaja u radu nadbubrežne žlijezde. Preporučio bih da ga ponovite (ovaj put u prvoj fazi ciklusa), kao i pregled endokrinologa.