Prvi uzv u trudnoci

Elis

Postovani,
Posljednja menstruacija mi je bila 13.07., to je ujedno i prva menstruacija nakon vadjenja mirena spirale. 12.08. I 13.08. test je pokazao dvije crtice (druga je bila svijetlija od kontrolne). 17.08. sam bila na prvom uzv gdje je doktor potvrdio da se radi o trudnoci (5 tjedana od zadnje menstruacije), vidi se u uterusu gestacijski mjehur sa gestacijskim prstenom okolo, ali je nasao i neki fluid te sumnja na vanmatericnu trudnocu. Propisao mi je dufaston i mirovanje. Kontrola za 6 dana. Molim Vas za misljenje, da li se zaista radi o vanmatericnoj ako je gestacijski mjehur u uterusu? Jako sam zabrinuta. Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako se na UZV pregledu vidi inicijalni gestacijski obruč onda se ne radi o vanmaterničnoj trudnoći. No svakako postupiti kao što vam je savjetovao, jer ste vjerovatno došli prerano tako da se gestacijski obruč nije dobro vidio.

Frida123

Poštovani,
posljednju menstruaciju imala sam 10. srpnja 2016. godine, nakon izostanka uradila sam test za trudnoću koji je bio pozitivanm, te 16. kolovoza otišla na UZV, koji je potvrdio trudnoću. Zabrinjava me međutim što je doktor tada rekao kako se vidi samo gestacijska vrećica pravilnog oblika bez ploda. Zanima me da li je to uobičajeno i da li je bilo preranbo da bi se vidio plod, te kada jee najbolje ponovno otići na UZV?

Dejan Šakoronja, dr. med.

To je normalno za taj tijek trudnoće. Napravite kontrolni UZV za 10 dana. Tada bi se trebao vidjeti vitalan plod.