Skraćeni cerviks

Buba 5

Poštovani doktore
Imam 30 godina i tri spontana pobačaja. Prva dva su bila negdje oko 11-og tjedna (razlog prvog mi je nepoznat, a drugi je bio mola hidatidosa). Treći se desio prije mjesec dana u 18+6 tjednu. Između svakog je prošlo više od dvije godine. Nakon prva dva sam napravila sve moguće pretrage i dijagnosticirana mi je trombofilija. Odmah u 6-om tjednu su mi uveli Fragmin 2500. Inače trudnoća je bila savršeno uredna, sve dok mi se u 18-om tjednu nije pojavila oskudna sukrvica (bez ikakvih bolova), odmah sam otišla doktoru. Rečeno mi je da sam u pobačaju, da mi je vodenjak u vani i da je nemoguće napraviti serklažu jer cerviksa uopće nema (ja ni dalje nemam bolove). Drugi dan su mi izazvali pobačaj. PHD nalaz je došao uredan. Molila bih Vas da mi pojasnite uslijed čega dolazi do takvog ishoda trudnoće, i što mi je činiti u slijedećoj trudnoći, hoće li je uopće biti moguće iznjeti? Najljepše zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se radilo o upali vratu maternice, nakon tog se ta upala popela više te je došlo do upale plodnih ovoja i posljedično tome prolapsa vodenjaka i pobačaja.
To nema veze s trombofilijom. Dakle treba napraviti prije trudnoće svu moguću mikrobiološku obradu vrata maternice, urina, tražiti za bilo kakvim žarištem.
Česte kontrole te profilaktičku serklažu u 16. tjednu trudnoće. Tada ćete vjerovatno iznjeti trudnoću do vijabilnosti ploda.

Buba 5

Poštovani
Hvala na prethodnom odgovoru. Moj dr mi kaže da je bila jedna bakterija ( nije rekao koja) i da ona nije razlog pobačaju,već najvjerojatnije moje prethodne kiretaže, da je zbog njih grlić oslabio i da ne drži. Još bih Vas molila da mi kažete da li će biti potrebno u sl. trudnoći raditi serklaž i prije 16-og tjedna i da li ću morati strogo mirovati? Najljepše zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Moguća je i insuficijencija vrata maternice ali svakako napravite cervikalne briseve.
Serklaža u vrijeme koje sam rekao jer se prije 16. tjedna ne izvodi i strogo apsolutno mirovanje.

m-ivana

Poštovani doktore!
U 21. tjednu trudnoće sam i na pregledu mi je ginekolog rekao da mi je cerviks malo skraćen (38mm) i preporučio mirovanje i suzdržanje od spolnih odnosa. Zatvorena sam. Zanima me koliko to predstavlja problem i da li će se s vremenom i dalje skraćivati kako trudnoća napreduje? Također bih napomenula da mi je ginekolog dok smo gledali uzv rekao da beba nogicom udara baš na cerviks, da li i to ima nekakve veze? Molim Vaš odgovor, hvala

m-ivana

Ispričavam se, nadovezala bi se na svoj prethodni post, povremeno imam i grčeve kao kod menstruacije, ali mi ginekolog nije ništa spominjao da uzimam magnezij, a ja sam u svemu tome zaboravila pitati. Pa Vas pitam, da li magnezij može pomoći? Ako da, preporučuje li se šumeći ili u tabletama? I još bih napomenula da sam u proteklih 10-ak dana vozila bicikl po pola sata, umjerenom brzinom, bez nekog velikog napora, može li i to utjecati na skraćeni cerviks? Hvala još jednom

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mivana, ne znam da li će dalje doći do skraćivanja cerviksa ili otvaranja , to ne možemo predvidjeti.
Savjetujem da se pridržavate njegovih uputa. Od pretraga napravio bih cervikalne briseve, urinokulturu, krvnu sliku, dks, i crp.

m-ivana

Poštovani doktore, cervikalni brisevi, urinokultura i kontrola krvne slike su napravljeni prije 2.mjeseca i sve je bilo u redu. Mislite li da bi ih bez obzira na dosadašnji nalaz, trebalo ipak ponoviti? Još bih Vas molila ako mi možete dati odgovor na pitanje vezano za uzimanje magnezija, da li ga mogu piti radi povremenih grčeva maternice i može li biti bilo koji ili mora biti neki određeni iz ljekarne? Hvala još jednom na odgovoru. Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako bi trebalo ponoviti navedene nalaze. Magnezij može bilo koji

fiona1234

Poštovani, sada sam 20+4tt. Unutarnji cerviks oblika slova V, 25 mm. Serklaza se ne može raditi jer imam ureaplazmu više od 10 na 5 i streptokok b. Pijem antibiotik Xorimax 500 2*1 i stavljam geonistin vaginalete. Koliko je opasno ovakvo stanje unutarnjeg cerviksa? Propisano mi je strogo mirovanje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da je opasno. Ako izliječite upalu u obzir dolazi serklaža.

fiona1234

Poštovani, hospitalizirana sam zbog skraćenog cerviksa, otvoreno uu 25 mm. Serklazu nije bilo moguće raditi zbog ureaplazme i streptokoka. Popila sam antibiotike i bakterije su otišle, ali je izolirana klebsiella pneumon. Dobivala antibiotik infuzijom Garamicin. Na UZV je nalaz dobar, otvaranje ne napreduje. Čekamo nalaze briseva. Kako mi je odredeno strogo mirovanje, zanima me da li se mogu tuširati i prati kosu jer to traje oko 45 minuta? Sada sam 22+4 tt.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete.

fiona1234

Poštovani, sada sam 23+2 tt i otvaranje unutarnjeg ušća cerviksa je napredovalo i sada je oblika slova U 22 mm. Serklazu se još uvijek ne može napraviti zbog beta hemolitickog streptokoka i klebsielle pneum. Jako sam uplašena za svoju bebicu. Molim Vas da mi objasnite sta se dešava ako se infekcija ne uspije izliječiti i ne može se napraviti serklaza. Da li mirovanje pomaže i kolika je izvjesnost donošenja trudnoće do kraja. Da li bi pomogle vaginalete Acidosalus?

Dejan Šakoronja, dr. med.

S ovakvim nalazom treba vas smjestiti u bolnicu. Sa takvom dužinom cerviksa i oblikom serklaža se više i ne može napraviti, ili je izvođenje iste prerizično jer se tijekom zahvata može probušiti vodenjak.
Dakle najsigurnije vas je smjestiti u bolnicu. Nakon 34. tjedna ako i dođe do prijevremenog poroda velike su šanse da se ništa djetetu neće dogoditi.
Ako infekcija se ne uspije suzbiti, vjerovatno će doći do prsnuća vodenjaka a sa tim tjednima mali su izgledi za djete.

fiona1234

Postovani, u bolnici sam već 4 tjedna. Danas me otpuštaju kući na strogo mirovanje uz antibiotik. Ja se fizički osjećam dobro, nema bolova, krvarenja, ni kontrakcija. Od jučer sam na antibiotiku cefixim 400 1*1 kroz 10 dana za klebsiellu i betahem. streptokok. 10 dana nakon prestanka uzimanja antibiotika trebam na kontrolu. Prestravljena sam za bebicu i strahujem iz minute u minutu, doslovno. Koliko je izvjesno da ce infekcija nestati? Da li bi vaginalete Acidosalus bile od pomoći za vaginalnu floru?
S postovanjem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Možete koristiti acidosalus. Smetat sigurno neće. Nažalost to su neizvjesne situacije, i ne mogu prognozirat ništa u vašem slučaju.
Osobno vas ne bih otpustio iz bolnice.

fiona1234

Hvala najljepša na svim odgovorima. Kako sam na terapiji antibiotikom 10 dana, liječnik je odlučio da me otpusti samo na dva tjedna, pa se opet vraćam u bolnicu.
Ako se infekcija suzbije, kolike su šanse da iznesem trudnoću do kraja? Da li se cerviks može vratiti, tj. zatvoriti ako se infekcija izliječi?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Cerviks se ne može vratiti natrag u prvobitno stanje . Male su šanse da iznesete do kraja trudnoću.
No da dođete do 34 .tjedna bit će sve u redu s djetetom.

Dobardan

Postovani doktore,

Imam 28 godina i ovo mi je druga trudnoca. U prvoj sam rodila s 41+1. U drugoj trudnoci mi je u pocetku utvrdena ureaplazma vise od 10 na 4. Nakon kure antibiotika bris je bio negativan. U 21. tj utvrden mi je skracen cerviks na 30 mm. Zbog toga sam po preporuci dr. usporila tempo malo i izbjegavala teze fizicke poslove. Tako se odrzao cerviks do 32. tj kad mi je receno da sam se pocela otvarati. Na nalazu pise cerviks odrzan, za pp prohodan, uterus mekan, vel. za trajanje amenoreje. Cijelo vrijeme od 21. tj koristim 2×dnevno Utrogestan vaginalno i magnezij 300. Sad sam 33+4. Narucena sam s 35. tj na bris na bhsb i pregled. Imam stalno bolove cim sam malo na nogama, zatezanja, pritisak, probadanja cak sad pod zadnje i kao malo duze menstrualne bolove. Nisam koristila normabel do sada. Mene zanima Vase misljenje za dvije stvari. Je li bilo potrebno uciniti jos neke briseve s obzirom na situaciju i ponoviti bris na ureplazmu i sto mislite je li potrebno strogo mirovati sada do kraja tipa krevet-wc ili mogu prosetati, skuhati, sjesti, okupati se, obavit nesto bez straha? Hvala Vam najljepsa unaprijed i oprostite na dugom postu.