Skraceni cerviks

Ursa24

Postovani

Trudna sam 21 tjedan.
Cerviks je 35.5mm, omeksan, uloziv pola cm i unutarnje usce Y oblika.
Ovo mi je druga trudnoca, prva je zavrsila prijevremenim porodom.
Moze li se uz mirovanje i Mg stanje popraviti, cerviks produziti, otvrdnuti ili unutarnje usce zatvoriti?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne možete utjecati više na dužinu i izgled cerviksa. Terapija je dobra uz mirovanje. Potrebno je napraviti i mikrobiološku obradu cerviksa i urinkulturu, crp i KKS, DKS.
Ako će nalaz uznapredovati treba razmisliti i o serklaži.

ZrineA

Postovani,

Trudna sam 17+2 tjedana. Na danasnjem pregledu duzina cervixa je 3,5 cm sa zatvorenim unutarnjim i vanjskim uscem, takodjer cervix je malo meksi i malo nize prema mjehuru no nista zabrinjavajuce prema rijecima dr.
Ono sto mene brine je da je prije 10 dana cerviketrija bila 43 mm.
Doktor kaze da je ovo normalan nalaz, no ja sam zabrinuta oko svega obzirom sam u prethodnojtrudnoci imala prijevremeni porod u 23 tt zbog bezbolnog otvaranja.

Molim vas za odgovor na dva pitanja:
1. Smatrate li i vi da je navedeni nalaz uredan te sto bi mi preporucili od terapije?
2. Takodjer, da li bi se eventualne kontrakcije mogle uociti na uzv obzirom povremeno osjetim tupu bol s ledja, no ne mogu je nikako tocno locirati, a zbog svega napisanog plasim se kontrakcija.

Hvalq puno

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Dužina cerviksa nije toliko važna. Važno je da su vanjsko i unutarnje ušće zatvoreni. Prijevremene kontrakcije se ne mogu vidjeti na ultrazvuku, nego se raspoznaju po simptomima kao što su bolovi, osjećaj grčenja u donjem abdomenu i sukrvica. Obzirom na nalaz terapija nije nužna, no budući da ste već imali spontani možda bi bilo dobro preventivno dati utrogestan. I savjetujem izbjegavanje većih tjelesnih opterećenja.