slabiji protoci do ploda

Amella

Postovani,danas mi je na UZ utvrdjeno u 33.sedmici trudnoce da plod zaostaje u razvoju i nakon mjerenja protoka doktor mi je rekao da je protok malo slabiji do ploda i da cemo ga morati redovno pratiti.Ono sto mene interesuje jeste da li je za poboljsanje protoka bolje lezati na lijevom ili desnom boku?On je meni rekao da lezim na desnom a ja gdje god procitam stoji da treva na lijevom boku lezati.Ko je sad upravu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ležite na lijevom boku jer se time povećava uteroplacentarni protok kod fetusa za 20 posto.

DMatlekovic

Poštovani,

Trudna sam 35+1 te se sumnja na IUGR.
Molim da mi malo pojasnite nalaz, odnosno, da li su protoci u granicama normale ili postoji razlog da se prate cesce.

Prije 2 tjedna 7.2.nalaz je bio sljedeci:
Grav hbd 33+1/7
Cerviks 2/3 clanka dug, sakroponiran, cvrst, zatvoren, DUS prosiren, u njemu cvrsta cest, uterus toniziran, posteljica sprijeda KCS poz., prosjecna kolekcija plodove vode, OA 297, BIP 87, OG 279, FL 66, TT oko 2010gr
Doppler AU RI 0,72 PI 1,39 na gornjoj granici fizioloskih vrijednosti za gestacijsku dob (25. centila za gestacijsku dob).

Jucerasnji nalaz nakon 2 tjedna od 21.2:
Grav hbd 35+1/7
Cerviks sakroponiran, 2/3 clanka prsta dug, zatvoren, DUS prosiren u njemu glava ploda, voda stoji, KCS poz.
UZV Posteljica sprijeda, uredna kolekcija plodove vode. Plod glavom II, BIP 84, OG 284, OA306, FL 68, TT oko 2370gr, 22 cetila za gestacijsku dob. AU RI 0,73 PI 1,39 ACM RI 0,84 PI 2,14

Ponovno sam narucena na kontrolu za 2 tjedna kad cu biti trudna 37+1 tjedana te me sad brine da se nesto ne iskomplicira u medjuvremenu zbog slabijih protoka.
Bebu osjetim redovno, neke dane je puno mirnija, a neke je dosta aktivna.

Ovo mi je druga trudnoca, koja se zbog prve smatra visokorizicnom te sam na mirovanju od samog pocetka. Prva trudnoca je zavrsila prijevremenim vag. porodom s 34+3/7 zbog puknuca vodenjaka, PRVP. SUA., IUGR, musko, 1770gr/41 cm, Apgar 9/10.

Usput napominjem da su svi cervikalni brisevi u redu kao i urinokultura koja je sterilna. Inace po potrebi pijem normabel od 2 te spasmex od 5 zbog vrlo cestih bh kontrakcija, te mirujem na lijevom boku.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.
Srdacan pozdrav,
D. Matlekovic

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema mjerama ne radi se o zastoju rasta ploda. Sve vrijednosti su uredne i nema razloga za brigu.