sovet

anetapp

pocituvan d-r
bremena sum 27 nedeli. Vo 21 nedela napraven mi e serklaz i togasniot naod e cerveks 15mm
Do 20 nedela parametrite od bebeto odgovaraa na nedelite.
Na denesniot pregled d-r mi vika deka konstitutivno bebeto izgleda pomalo kako za 25 nedela, sega bebeto tezi 800 gr.
Na denesnata kontrola cerviksot e 10mm.
Denes stavena mi e inekcija za zreenje na bebeto.
Ve molam za sovet dali parametrite se vo ramkite, i dali bi mozela da prezemam nesto za rast na bebeto

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se radi o asimetričnom zastoju u rast. S obzirom na opstetrički nalaz morate strogo mirovati i ležati na lijevom boku, ako ste dobili malo kilograma tijekom trudnoće morate se udebljati. Dakle jedite više kalorijske hrane jer ćete indirektno time pospješiti rast djeteta.