Spermiogram - nalaz nakon operacije varikokele

Tycus

Poštovani, imam 34 godine, moja supruga isto. Supruga je napravila pretrage i potpuno je zdrava. Meni je ustanovljena varikokela te je ista operirana prije 3 mjeseca. Napravljen je spermiogram 3 mjeseca nakon operacije i nalaz je sljedeći:

Volume: 2 ml
Abstinence: 3 days
Liquefaction: normal
pH: 7,7
Vitality: 45%
HOS: 46%
Morphology: 5%
Linearity: 42%

COUNT SUMMARY
Total – Cells Counted: 1088, Sample (M): 323,1, Concentration (M/ml): 1616,6, Percent: 100
Motile – Cells counted: 416, Sample (M): 123,6, Concentration (M/ml): 61,8, Percent: 38
Progressive: Cells Counted: 97, Sample (M): 28,8, Concentration (M/ml): 14,4, Percent: 9

VELOCITY DISTRIBUTION
Rapid 4 – Cells Counted 327, Sample (M): 97,1, Concentration (M/ml): 48,6, Percent: 30
Medium 3 – Cells Counted: 89, Sample (M): 26,4, Concentration (M/ml): 13,2, Percent 8
Slow 2 – Cells Counted: 188, Sample: 55,8, Concentration (M/ml): 27,8, Percent: 17
Static 0-1 – Cells Counted: 484, Sample (M): 143,7, Concentration (M/ml): 71,9, Percent: 44

W.H.O COMPARISON
Total Conc. – Actual value: 161,6. Standard: 15.0, Units: M/ml, Status: Pass
Motility – Actual value: 38, Standard: 40. Units: %, Status: Fail
Rapid Cells – Actual Value: 30, Standard: 32, Units: %, Status: Fail

SORT RESULTS
16 Frames Min – cells Counted: 403, Sample (M): 119,7, Concentration (M/ml): 59,8, Percent: 67

Molim vas informaciju kakva je mogućnost prirodnog začeća te koje su mogućnosti poboljšanja spermiograma ukoliko je potrebno?
Također, da napomenem da sam prije operacije varikokele napravio laboratorijeske pretrage te sus vi nalazi bili uredni.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani, radi se o nešto smanjenoj pokretljivosti spermija. Trudnoća je moguća, ali savjetujem da se javite na odjel za humanu reprodukciju radi mišljenja o eventualnom postupku potpomognute oplodnje.