spolni hormoni

ive_st

Postovani , jucer sam vadila spolne hormone na 3 dan ciklusa,ako mi mozete
pomoci
TSH - 4.66 (0,27 do 4,2) prije 5 mjeseci bio je 2,8 na sto mi je ginekolog rekao da je to ok
FSH - 7,9 folik.faza 3,5-12,5
LH - 8,8 folik faza 2,4-12,6
PROLAKTIN -826 102 do 496
estradiol 42 folikularna faza 12-233
Imam 32 god i radim stresan posao ,voljela bih uskoro i zatrudnjeti
Molim vas pomozite

Dejan Šakoronja, dr. med.

Spolni hormoni vam nisu uredni. TSH je previsok za trudnoću mora biti oko 2. Dakle ako istu planirate javite se endokrinologu za terapiju.
Potom imate LH ;FSH inverziju i vjerovatno produžene cikluse i anovulaciju, možda i pcos.
Stoga sugeriram terapiju prije nego krenete na trudnoću.

ive_st

ima li spasa za mene,nemam se kome obratiti a pregled kod endokrinologa je tek iduci petak
dali se to moze legulirat ,izgubila sam godinu dana kod ginekologa koji mi je na racun ultrazvuka rekao da je sve u redu
da imam vodeci folikul
sad me ovo skroz bacilo u ocaj
dali je terapija dugotrajna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ma naravno da ima spasa za vas. Ništa ozbiljno. Uz terapiju štitnjače vjerovatno će se rješit i inverzija.
To ne znači da vi ponekad i niste imali i vodeći folikul i ovulaciju. Svakako ako planirate trudnoću terapija će biti gestageni za početak uz koje ćete pokušati ostati trudna.

ive_st

hvala na odgovoru doktore malo me prestrasilo jer imam redovne menstruacije svakih 28 29 dana

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

mirela001

Poštovani,
7dan ciklusa sam bila na folikometriji, desni jajnik 3 folikule od 6.5, 7 i 9 lijevi isto 3 folikule od 6 do 8 mm. Dr. mi je rekao da pratim LH trkicama ovulaciju, međutim danas je 13 dan ciklusa i ne dogada se nista. Ciklusi su mi inače 25 do 27 dana. FSH mi je 2 dan ciklusa bio 13.5, problem mi je TSH, prosle godine mi je bio 2.6, dali mi piti eutyrix 25, nakon čega je prije 6tjedana pao na 0.046, tada su mi rekli da prestanem sa terapijom. Jučer dobila nove nalaze i TSH je sada bez terapije 8.46, tf3 i ft4 su uredni, antitijela povišena. Dali zbog toga ovaj mjesec neću imati ovulaciju, dali su uopće za 7 dan folikule bile dovoljno velike i dali da počnem odmah opet piti eutyrox? Puno hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom nećete imati ovulaciju. TSH vam mora biti oko 2 za postizanje trudnoće. FSH vam je dosta velik.
Nužno vas je obraditi i ostalo. FSH vam je dosta visok, tako da je nužna cijelovita obrada.

mirela001

Puno vam hvala na odgovoru.
bila sam na obradi svi ostali hormoni su u redu jedino je fsh visok i amh je nizak.
evo jučer se na trakicama pojavila druga crtica i to odmah čim sam ju stavila u urin i bila je malo svjetlije od testne i pojavila se cervikalna sluz. to bi začilo onda da će ovaj mjesec ipak biti ovulacija?
puno hvala još jednom
lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno.

nkome1991

Postovani, vadila sam hormone na 3dan ciklusa. Ginekologica me poslala vadit hormone jer mi cilkusi traju po60dana a nekada i vise. Dali bi mi mogli rec dali mi je nalaz ureda.
17-hidroksiprogesteron 3.6- folikularna faza od 0.3-2.4
Slobodni testosteron 4.0, (0.1-9.9)
TSH 1.61 (0.55-4.78)
T4-ukupni 108.0 (58.1- 140.6)
T3-ukupni 2.0 (0.9-2.8)
LH 5.5 (folikularna faza-2.1-10.9)
FSH 4.5 (folikularna faza 3.9-8.8)
Testosteron 2.0 (0.3-2.6)
Estradiol 150 (folikularna faza 99-448)
Prolaktin 503 (71-566)
DHEAS 12.4 (0.5-10.6)
Androstendion 12.4 (0.7-12.9)
SHBG 17.0 (18.2-135.5)
FAI 11.8 (0.7-10.9)
Molim.vas da mi kazete kakv mi je nalaz. Hvala unaprjed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoje povišeni androgeni kod vas i blaža inverzija LH:FSH. Sugeriram oralne kontraceptive svakako za regulaciju ciklusa.
Vjerovatno se radi o policističnim jajnicima i poremećaj svakako morate liječiti.
Pročitajte na našim stranicama osnovne stvari o policističnim jajnicima.