Šta dalje?

zara1

Poštovani;
Molim Vas za pomoc.
Imam 30g i 65kg. već pola godine pokušavamo ostati trudni ali nejde. Krenula sam sa svim pretragama. papa uredan, ureoplazma 10-4, dobila doksicilin i sad čekam drugi bris, hormoni; LH 8,80, FSH 11,95, ESTRADIOL 152, PROLAKTIN 271, i tu me ulovila panika kad sam vidla broj za fsh 11,95.doktor mi je rekao da nije tako loše.ali to meni nije nikakva utjeha. Išla sam i na foliku.. na ljevom jajniku se vidi folikul i 16 dan puca, ali trudnoće opet nema. Pijem i Duphaston radi regulacije,ali i onda mi kasni tj, tek desti dan dobivam poslije zadnje popijene tablete, mes.nikad točna svakih 30-40 dana. Napravili smo i spermiogram koji je uredan. E sad Vas molim da me uputite kud i šta dalje?! Hvala puno! Pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

goga72

Poštovani, evo već par dana imam pozitivne testove na trudnoću od trakica do digitalnih, a 25 dc mi je tek...dugo smo išli na trudnoću i ona je ostvarena prirodnim putem iako imam 42 godine..i sad me zanima, kad najranije da se obratim ginekologu da bi išta bilo vidljivo i koja testiranja bi trebala obaviti, ovo Vas pitam iz razloga jer imam sina od 20 godina sa težom mentalnom retardacijom iz uredne trudnoće, dijagnoze tetraparesa spastica, microcefalija, adam complex, retardatio psihomotorica... iako mi je rečeno da se to jednostavno tako desilo i da se ništa nije moglo vidjeti i znati, ja sam u strahu.. Molim Vas da mi kažete koje bih sve pretrage trebala i kad napraviti da bih isključila eventualne bolesti? u isto vrijeme sam jako sretna i zabrinuta..hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nakon tjedan dana kašnjenja menstruacije javite se ginekologu, ne ranije. Napravit ćete dosta pretraga u ranoj trudnoći i svakako amniocentezu i anomaly scan sa 20 tjedana.

goga72

zahvaljujem na odgovoru.. možete mi reći, prije nego idem do ginekologa, šta da pijem od vitamina i folne? trenutno uzimam od solgara prenatal 1 tabletu dnevno.. to pijem nekoliko dana otkad sumnjam na trudnoću...hvala još jednom

goga72

I još da Vas pitam dali je opasno šta povremeno osjećam ko lagane grčeve i stezanja u donjem dijelu trbuha?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzimajte folnu kiselinu. S obzirom na smetnje savjetujem laboratorijsku obradu, cervikalne briseve, urinokulturu i gestagenu terapiju.

goga72

Hvala Vam na odgovoru..lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

goga72

I još da pitam..jutros sam radila briseve i sad imam smeđeg iscjetka i na dnevnom ulošku i kad se obrišem..dali je to zbog uzimanja briseva?dok.mi je preporučila da uzmem 3 utrića odjednom popiti i 2 večeras a sutra 3x2..

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno je od uzimanja briseva. Postupite tako kao što ste rekli.

goga72

U redu..recite mi samo još bili mi preporučili harmnony test umjesto amniocenteze jer imam 42 godine i sina od 21 s dijagnozama microcephalia,retardatio psihomotorica,adam complex,tetraparesa spastica

goga72

I još bih Vas molila za krvni nalaz ovdje ima odstupanja..CRP povišen 10.8, fibrinogen povišen 5.2, GGT povišen 50, i alkal. Fosfataza snižena 48, te Urea 2.6, trudna sam 8 tjedana..hvala Vam puno na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Da napravite harmony test. Nalazi su uredni za trudnoću.

goga72

hvala Vam doktore...sad bih Vas molila da mi pojasnite nalaze briseva..obrisak cerviksa-bakter.aerobno lab :candida albicans, obrisak cerviksa-bakt.anaerobno :normalna flora egzocerviksa i rodnice, obrisak cerviksa-na chlamydiu trachomatis-DIF :negativno,i obrisak cerviksa-na ureaplasmu urealiticum i mycoplasmu hominis:negativno... i nalaz urinokulture: urin(srednji mlaz)-bakter. aerobno: mikroskopski nalaz: 3 -5 eritrocita po vidnom polju(povećanjex400), 5-10 leukocita po vidnom polju(povećanjex400), dosta epitelnih stanica... hvala Vam puno na odgovoru...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koristite samo vaginalete za gljivice u rodnici.

dina2909

Imam 39 god., prije dva mjeseca sam imala pobačaj u 5 tjednu trudnoće, koja je bila spontana i iznenadila nas, to mi je bila prva trudnoća. Sada radimo na bebi, ciklus mi je 27-28 dan, napravila briseve koji su u redu i folikometriju, doduše rađena je samo osmi dan cikulusa, na lijevom jajniku folikul je bio 17mm, a na desnom 12 mm.
Sada sam napravila i nalaz splnih hormona peti dan ciklusa (dobila sam u subotu, hormoni su vađeni u srijedu)
nalaz je ovakav:
tsh 2.61
amh2.8
lh 8.1
fsh 14.4
estradiol 277
prolaktin 174
u napomenma i komentarina na nalazu mi je stavljeno D5 ( ne znam što to znači)
Molim vas kakve su šanse za trudnoću i koji mi je daljnji postupak?
Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hormon TSH je povišen, mora biti 2 ili spod 2. AMH je nizak, jer je mala rezerva jajnih stanica proporcionalno dobi. FSH I LH su povišeni u apsolutnim vrijednostima.
Dakle prvo endokrinologu da riješi visok tsh a nakon toga inseminacija.

dina2909

Puno hvala na odgovoru. Moj dr. me nije poslao endokrinologu pa sada mogu to tražiti. S obzirom na rezerve jajnih stanica koliko još vremena ima za sve to obaviti?

Dejan Šakoronja, dr. med.

To ne znam. Onaj tko vas je gledao na UZV zna više.