Stafilokoke

Mirela2011

Poštovani, u vaginalnom i cervikalnom brisu su mi pronadjene stafilokoke u malom broju, koliko su one opasne u ranoj trudnoći?
Pozdrav

Mirela2011

Tačnije piše izolovan je koagulaza negativni stafilokok u malom broju.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Staphylococcus je vrsta bakterije koja je dio normalne mikroflore i u većini slučajeva ne uzrokuje probleme kod trudnica. No, budući da je izoliran u cervikalnom brisu, savjetujem terapiju prema antibiogramu.

Mirela2011

Poštovani, hvala na odgovoru.
Dakle neophodna je terapije bez obzira što je izolovana u malom broju? Može li ona uzrokovati spontani pobačaj?

Ivo Balenović, dr. med.

Upravo zato da se prevenira porast bakterija i posljedična upala smatram da je potrebna terapija.