Trombofilija

Vedrans

Dobar dan, trebao bi mi jedan savjet.
24 tj trudnoće sam sve je uredno, imam serklažu, od terapije uzimam eutiroks 75 i andol 100, roidakal 2* dnevno. Imam 1 spontani u 20 tj puknuce vodenjaka i u 23 tj blizanci doslo je do kontracija (bila je serklaza no pobrala sam esherlihiju) ovu trudnoću sam sa blizancima bila na inhixi. Sve su trudnoće bile u redu i bebe su uredno se razvijale. Moje tijelo bi prekinulo trudnoću, genetski imam predispoziciju preko majčine strane za slabo ušče,dolazi do unutarnjeg otvaranja. Moj nalaz trombofilije je "osoba posjeduje normalan tip gena koji kodiraju faktor V faktor II protrombin o enzim MTHFR A1298. Homozigot je za mutaciju enzima MTHFR 677T I PAI - 1 4G/4G.
Jedino sto me muci sto su ovu trudnoću odredili da od pocetka do kraja pijem andol 100, jer odmah dijelu i protupalno na antitijela stitnjace, inace su hormoni mi uredni. Sad me uhvatila panika dal je ta terapija isto dobra i dal moze skodit na bebu i 3 tromjesecju. Hvala na odg.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapija je odgovarajuća i ne može naštetiti trudnoći, niti djetetu.

Minica11

Poštovani!Možete li mi reći dali je potrebna kakva terapija u trudnoći po sljedećim nalazima?
Faktor V Leiden(R506Q)- normalan tip
Faktor II Protrombin (G20210A)- normalan tip
MTHFR (C677T)- heterozigot
PAI-1 (4G/5G) - homozigot 5G
Hvala!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, terapija neće biti potrebna.

Minica11

Hvala vam puno.Pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

mimios89

Poštovani,

molim vas tumačenje rezultata pretraga:

NAZIV - PRETRAGE REZULTAT
Faktor V Leiden (G1691A) - G/G
Faktor II protrombin (G20210A) - G/G
MTHFR (C677T) - C/T
PAI-1 (4G/5G) - 4G/5G

Hvala puno unaprijed!
Lp,
M

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, smatram da terapija kod vas neće biti potrebna.

EmilyInParis

Postovani,
Nakon dva spontana (prvi 17.11.2021. I drugi 06.02.2022.) godine po preporuci ginekologa sam uradila test na trombofiliju.
Rezultati su sljedeci:
Faktor V - GG - normalni homozigot
Faktor II - GG - normalni homozigot
MTHFR - CT - heterozigot
ACE - D/D - homozigot mutirani
PAI-1 - normalni homozigot
Faktor XIII - Val/Leu - heterozigot

Molim Vas za misljenje, tumacenje ovog nalaza te koja bi po Vama bila odgovarajuca terapija (ukoliko je ista potrebna). Takodjer, kada po Vasoj preporuci bi bilo uredu raditi na trudnoci.

Napomena: 1990. godiste

Hvala i lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, homozigotni genotip DD ukazuje na genetičku predispoziciju za poremećaj koagulacije. Obzirom na nalaz i anamnezu mislim da bi u idućoj trudnoći bilo poželjno provesti antikoagulantnu terapiju. Na trudnoći možete raditi odmah. Savjetujem i pregled i mišljenje hematologa.

EmilyInParis

Poštovani,

Svakako naredne sedmice imam zakazan pregled kod hematologa.

Molim Vas još za savjet, obzirom na Vaše iskustvo, da li je terapiju potrebno uvesti prije trudnoće, ili tek nakon što se ista potvrdi?

Posljednji spontani koji sam imala je bio u sedmoj sedmici trudnoće, ali se plod nije vidio u maternici. Pretpostavka mog ginekologa je da je uzrok zašto plod nije proputovao od jajovoda do maternice i endometrija, baš trombofilija. Koje je Vaše mišljenje?

Hvala Vam na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

S terapijom se počinje kada se potvrdi trudnoća. Teško mi je komentirati slučaj bez medicinske dokumentacije.

EmilyInParis

Postovani,

Hvala Vam na prethodnim odgovorima! Molim Vas za misljenje.

Nakon 2 spontana u ranoj trudnoci te utvrdjene trombofilije, danas sam na 28 dan ciklusa imala opet pozitivan test na trudnocu.
Obzirom da je vikend nisam u mogucnosti posjetiti ginekologa ni hematologa, molim Vas da li bih smjela popiti npr.Aspirin ili nesto drugo preventivno da ne dodje opet do spontanog.
Ginekolog i hematolog su mi prilikom pregleda utvrdili da je potrebna terapija NMH, od kada se trudnoca utvrdi.
Molim Vas za misljenje!
Hvala i lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Aspirin možete slobodno uzeti.

Lesley111

Poštovani,
Imala sam pobačaj u 5 tjednu, plod se nije razvio.
Uradila sam nalaze za trombofiliju. Nalaz glasi:
Heterozigot MTHFR C677/677T (jedan normalan i jedan mutiran alel)
Homozigot za faktor V R506 (oba alela su normalna)
Homozigot za faktor II G20210 (oba alela su normalna)
Homozigot za MTHFRA1298 (oba alela su normalna)
Heterozigot za PAI-1 (4G/5G genotip)
Molim za savet za sledeću trudnoću, i da li treba mi je potrebna terapija?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema nalazima genetske analiza, nije (niti će biti) potrebna terapija.

Healy

Poštovani,
radi problema s neplodnošću upućena sam raditi faktore trombofilije i nalazi su kako slijedi:
Faktor V Leiden (R506Q) - normalan tip
Faktor II protrombin (G20210A) - normalan tip
MTHFR (C677T) - HETEROZIGOT
PAI-1 (4G/5G) - HETEROZIGOT 4G/5G
Antitrombin III (0,79-1,12) - 0.98
Protein C (0,7-1,40) - 1.00
Protein S aktivnost (0.58-1.27) - 0.90
Lupus antikoagulant probir (<40.60) - 31.38
Molila bih Vas pojašnjenje nalaza, da li je navedeno u redu ili je potrebno obratiti se dalje liječniku s nalazom, da li možda u tome leži problem neplodnosti?
Naljepša zahvaljujem!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi nisu povezani s neplodnošću, niti će biti potrebna terapija.

Aida-fal

Postovani da li mi mozete protumaciti nalaz trombofilnog panela u prilogu. Da li sam kandidat za terapiju?

Faktor V GG
Faktor II GG
MTHFR CT
ACE D/D
PAI-1 4G/5G
Faktor XIII Val/Leu