Trudnička kolestaza

janton

Poštovani!

Imala sam dvije trudnoće praćene kolestazom.
Prva je završila porodom u terminu, druga induciranim porodom dva tjedna prije termina. Posljedica na djecu nije bilo, a simptomi su se povukli kroz nekoliko dana.
Za vrijeme hospitalitzacije u prvoj trudnoći, rađen je uzv abdomena, žućna vrećica presavinuta.
8 mjeseci nakon drugog poroda počinju tegobe i bol u predjelu žućne vrečice, uzv-om otkriven kamen 8,5 mm. Laparoskopski mi je ukolonjena žućna vrećica.
Zanima me da li je u mome slučaju u slučaju nove trudnoće moguće ponavljanje kolestaze? Da li je ona usko vezana uz nemogućnost protoka žući ili je to jednostavno reakcija organizma na trudnoću?

Zahvaljujem na odgovoru, pošto od svog kirurga nažalost nisam uspjela dobiti jasan odgovor.

Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Holestaza će se javiti vrlo vjerovatno i nije umanjen rizik za istu time što ste napravili holecistektomiju.

janton

Jos Vas molim da mi odgovorite koje pretrage bih trebala napraviti prije nove trudnoce, ako se odlucim za nju? Da li preporucujete odlazak hepatologu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Osnovne pregltrage, krvnu sliku, hepatogram, i bilirubin. Ne treba pregled i obrada interniste.