Trudnoca

Ivo Balenović, dr. med.

Uradite test da se uvjerite da trudnoća nije u pitanju.

Lara1a

Postovani imam skoro 17 godina i je li moguce da menstruacija izostane iz opisane situacije? Ako je moguce da izostane mozete li ikako naslutiti bar otprilike zbog cega se najcesce takva stvar tj. izostanak moze dogoditi jer se bojim da ne ostanem neplodna ili nesto slicno. Hvala Vam unapeijed najljepsa.

Ivo Balenović, dr. med.

U tim godinama menstruacija najčešće izostane jer izostane ovulacija. Kada se hormoni ustabile i menstruacije postanu redovite.

Sneze

Dobar dan doktore. Immala sam spontani pobacaj na 24.07, 30.07 je stalo krvarenje a nakon koji dan opet pocela malo da krvarim,znaci beznacajno ali ipak krvarila. Prestalo skroz krvarenje 18 dana nakon prvi dan pobacaja. Prvo pitanje,jel je to normalno.??? Drugo sta sam htjela vas pitati je sledece : dali je moguca trudnoca od tada do sada zato sto ja i moj suprug imali smo odnosa nedelju dana nakon pobacaja do sada znaci redovno i uvek ejakulira u meni. Ja neznam sada kada da ocekujem menstruaciju, ali dali ima sanse da smo vec uradili nesto? Test nisam radila jos,strah me da ce pokazati negativn jer i ako ima nesto rano je da se vidi to na testu.Jako zelim da postanem majka po drugi put happy

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, produljeno i nepravilno krvarenje je moguće nakon pobačaja. Što se trudnoće tiče, teško je sa sigurnošću odgovoriti, ali moguće je ostati trudan već prvi ciklus nakon pobačaja, čim nastupi ovulacija.

Lara1a

Evo doktore meni vec 5. dan kasni, a vratila mi se bol u grudima jer prekjucer tj. 3. dan kasnjenja su bolovi u grudima bili dosga manji pa sam mislila da ce prestat, boli me sad donji dio trbuha kao kad trebam dobiti menstruaciju i grudi takoder.. citala sam da su simptomi rane trudnoce isti kao u pmsu pa se uzasno bojim da nije trudnoca kriva jer ne znam ako je izostala ovulacija i zbog toga izpstala menstruacija jel normalno onda imati ovakve kao menstrualne bolove.

Ivo Balenović, dr. med.

Uradite test na trudnoću. To je jedini način da se ustanovi radi li se o trudnoći.

Lara1a

Evo postovani ja Vas stvarno vise ne mislim gnjavit molim Vas oprostite ali danas nakon 5 dana kasnjenja menstruacija je poslijepodne dosla ali shvatila sam da nije obilna kao prije i twmno smede je boje. Jako se sac bojim jer sam citala da je implantacijsko krvarenje takve boje a ja opet imam dista krvi ali samo je manje obilno nego prije pa se tjesim da je to previse krvi za implantacijsko evo ne znam sto vi mislite ali prvi put mi se dogada da je smede crvena krv

Ivo Balenović, dr. med.

Implantacijsko krvarenje je puno oskudnije i javlja se 7 do 10 dana nakon oplodnje.

Lara1a

Onda se dani od zaceca beoje kad npr decko svrsi u curu taj dan je zacela ili treba dosta vise?

Ivo Balenović, dr. med.

Unutar tri dana od odnosa može doći do začeća.

ciki11

Postovani,

Do prije dva mjeseca sam imala redovne cikluse (27-28 dana). Prije dva mjeseca sam dobila ciklus nakon 25 dana, a sljedeci ciklus je bio na 31 dan.
Juce ujutro mi je bio 12. dan ciklusa i pojavio se sluzav sekret, rastegljiv, kakav bude obicno na dan ovulacije. Odnos smo imali sinoc, sa zavrsetkom unutra jer zelimo bebu. Takodje smo imali odnos i 8. dana ciklusa (prije 5 dana, za svaki slucaj).
Dakle, juce se pojavio rastegljiv sekret, a danas (13. dan ciklusa) me bole grudi.

Nisam imala trakice da potvrdim sebi da je bilo ovulacije pa sad razmisljam kako mogu u buducnosti znati da li je neki ciklus anovulatorni na primjer?
Citala sam na ovom forumu da se pisalo o tome da ne mora znaciti da je ovulacije uopste bilo iako je mjesecnica redovna.
Takodje me zanima da li je bjelance rastegljiv sekret siguran znak da je ovulacija nastupila?

Izvinite sto sam postavila toliko pitanja, ali jedva cekam da prodje 14 dana da uradim test.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, da li je ciklus bio ovulatoran može se znati jedino mjerenjem razine progesterona - hormona koji se luči nakon ovulacije. Sluz u vrijeme ovulacije je obilna, vodenasta i rastezljiva, a bazalna temperatura nešto povišena. Prema onome što ste naveli vjerojatno ste imali ovulaciju.