učestala kandida

dubba

Poštovani, vec duze vrijeme imam problema s kandidom, javlja se po par puta godisnje.. U zadnjem lijecenju uz preporuku doktora lijecila sam se s Fluconax-1 tableta, zatim Arilin rapis 2 kutije, Vagisan vaginalete, Canesten krema. Pojacala sam konzumiranje LGG jogurta. Sve to mi je pomoglo i nakon prvog odnosa, gljivice i simpotmi su se ponovno javili ( svrbez, lagana bol kod odnosa). Kako ove sve vaginalete kratkotrajno pomazu, okrenula sam se nekim prirodnim alternativama, mazanje kombinacijom etericnih ulja cajevca, gospine trave i lavande. Naposljetku sam vec izgubila strpljenje, pa sam po preporuci frendice, ali i citanjem na Internetu ( sto je mozda bila velika greska) stavila KAL meke kapsule česnjaka u rodnicu. Stavila sam jednu i prvi dan je nestao svrbez, međutim nakon 1 dana, kad stavim prst u rodnicu, ona je iznutra nabubrila, kao da je nest naraslo ( ispricavam se sto neznam bolje objasniti). Sad shvacam da cesnjak mozda i nije bila tako dobra ideja i preplasena sam sto se sad zbiva. Molim vas za bilo kakvu pomoc!!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana jedno što ne vidim ovjde tj. niste mi rekli, da li je partner koristio terapiju? Savjetujem kod njega antimikotik na usta te lokalno kremom da se maže kroz 5 dana.
Druga stvar koja mi je malo čudna je ordiniran lijek Arilin koji je metronidazol i ne koristi se za liječenje gljivica.
Ja bih Vam ordinirao lokalno vaginalete barem 7 do 10 dana uz terapiju na usta , kao i kremom izvana, kao i najvažnije liječenje partnera.
Nakon toga bih Vam preporučio vaginalete Vivag za obnovu flore.
Iskreno u preparate češnjaka ne vjerujem.
Ako problemi i dalje perzistiraju savjetujem da učinite cervikalne briseve.

dubba

Postovani, hvala vam na brzom odgovoru. Partner se lijecio samo sa canesten kremom koju i dalje iza moje terapine redovito stavlja.. Ako arilin nisu za lijecenje gljivica, mogu li bar okvirno znati sta onda lijece s obzirom da sam popila 2 kutije? U cesnjak ne vjerujem ni ja., no niste mi odgovorili trebam li se bojati sto mi je napocetku rodnice (pri ulasku u rodnicu) s gornje strane kao nest naraslo-nabubrilo? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, teško mi je reći o čemu se radi na ulasku u rodnicu sa gornje strane. Možda je otok posljedica upale u rodnici. Za to se mora otići na ginekološki pregled.