ureoplazma vo bremenost

anetapp

Pocituvan doktore,
Bremena sum 16nedeli. Na brisevite mi se pojavi ureoplasma urealyticia.Vo 8 nedela se pojavi prv pat i ja tretirav so azithromycin, na povtoreniot briz vo 12 nedela povtorno ja imase i togas pijav erythromycin i sega povtorno vo 16 nedela pak ja ima, seksualno ne sum aktivna od soznanieto deka sum bremena. Vo predhodnata bremenost ja imav i taa bese pricina za spontan abortus, posle toa se lecev i 1.5godina ja nemav na brisevite. Ve molam za pomos!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ponovite kontrolne briseve. Ako i dalje bude savjetujem tereapiju azitromicinom 1gram svakih 7 dana, kroz 3 tjedna.. Šansa za spontani pobačaj su male jer uzimate terapiju prema antibiogramu.