Zuto tijelo

Verica123

Poštovani dr..danas sam bila na pregledu i dr kaze da se vidi hemoragicno zuto tijelo..da je to ustvari cista i dao mi duphaston da bi ta cista pukla..zanima me sta je to hemoragicno zuto tijelo..
Takođe me zanima u kome dijelu ciklusa se gleda broj antrlanih folikula..da li u jednom ciklusu mogu biti na oba jajnika..koji je normalan broj za antralne folikule..da li se mogu vidjeti 20 dan ciklusa..hvala vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, antralni folikuli se gledaju u prvoj fazi ciklusa. Na oba su jajnika i bude ih oko 15. Hemoragično žuto tijelo je mjesto na jajniku na kojem je bila ovulacija - dakle, ono se može vidjeti samo u drugoj fazi ciklusa (nakon ovulacije).

Verica123

Da li je zuto tijelo cista..koja treba da pukne..
Zanima me jos da li probiotske vaginalete koje sam koristila mogu prikriti ASCUS I upalu..hvala puko na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Žuto tijelo spontano nestane s dolaskom menstruacije. Probiotik pomaže u uspostavi normalne mikrovaginalne flore i organizmu u 'borbi' protiv upale.