Shizofrenija se podjednako često javlja u svim dijelovima svijeta i u svim kulturama. U prosjeku će jedna osoba od 100 živorođenih oboljeti od shizofrenije. Ovisno o terapiji, razvoju zdravstvene službe i brizi o bolesnicima, različite su stope prevalencije shizofrenije u različitim sredinama. Shizofreni bolesnici umiru ranije od prosjeka određene populacije. Razlog tome je u relativno velikom broju suicida u shizofrenoj populaciji, ali i čestom poboljevanju od drugih bolesti i lošijem liječenju komorbiditetnih stanja. Poznato je da 10-20% shizofrenih bolesnika život završe samoubojstvom.
U Hrvatskoj živi oko 18.000 shizofrenih bolesnika, što znači da je stopa na 1.000 stanovnika oko 3,94. U bolnici ih se zatekne oko 2.900, a godišnje ih se hospitalizira oko 6.500. Svake godine se po prvi puta hospitalizira oko 950 bolesnika (0,21 na 1.000 stanovnika). Oko 2.000 ih je smješteno u socijalne ustanove.
Tekst priredila: Prof. dr. sc. Vera Folnegović Šmalc, dr. med.
Dosljedno dobar san važan je za sve, no posebno je važan za pacijente sa shizofrenijom, pokazuje nova studija u kojoj je sudjelovalo 250 ispitanika. Naime, pokazalo se da su pacijenti sa shizofrenijom imali nestalne obrasce spavanja, neregulirane prijelaze između ciklusa spavanja i budnosti i pretjerano krute dnevne rutine koje su predskazivale pogoršanje simptoma.
22.03.2023. 22:1222.03.2023. 20:04
| Journal of Environmental Research and Public Health | Mr. sc. Dean Delić, dr. med.
Analiza 15 studija pokazala je da za pacijente sa shizofrenijom, tjelovježba ima značajan učinak na pozitivne simptome shizofrenije (deluzije ili halucinacije) te negativne simptome shizofrenije (apatija, izolacija ili smanjenoo društveno funkcioniranje).
U okviru Cybermed.hr-a koriste se kolačići radi unapređenja sadržaja. Nastavljanjem pregledavanja ove stranice prihvaćate naše korištenje kolačića. Više informacija.