Duphastone

KokoLu

Poštovani,

zbog obilnih i bolnih menstruacija liječnik mi je propisao Duphastone, 2X1 od10.-25. dana ciklusa. S obzirom da sam usred ciklusa prokrvarila i da to krvarenje traje i nakon prestanka uzimanja terapije, rečeno mi je da od sljedećeg mjeseca Duphastone pijem od 12. do 27. dana ciklusa. Danas je 3. dan od prestanka uzimanja Duphastona, a krvarenje je jednakog intenziteta kao i za vrijeme uzimanja terapije. Sad me zanima kako ću znati kad mi je počela menstruacija i od kojega dana brojim početak ciklusa?
Hvala i srdačan pozdrav!
KokoLu

Dejan Šakoronja, dr. med.

Otići ćete kod svog ginekologa da vidi uz pomoć uzva.
Duphaston bih preporučio od 16. dana ciklusa nadalje .

Kumica1

Poštovani, imam 28 godina i višak kilograma te sam u zadnjih dva mjeseca skinula 10ak kg. Oduvijek imam ili neredovite ili produzene menstruacije. Dvije godine suprug i ja ne koristimo zastitu, ali do trudnoce ne dolazi. 16.12. sam se javila kod svog gin jer mi je menstr trajala vise od mjesec dana, nije bila obilna, nekad vise, nekad skroz malo. Dr mi je dala duphaston 2×1 15 dana. Treci dan ispijanja imala sam samo mali sluzavi krvavi iscjedak, tako sve do danas. Danas mi je 9.dan pijenja i sinoc sam imala krvi i na ulosku, inace je bilo samo na papiru. Sto dalje? Piti ih do kraja 15.dana i cekat da dojde prava menstruacija bez obzira na krvarenje. Ili ne? Molim misljenje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, popijte terapiju do kraja i pričekajte krvarenje.

Kumica1

Znači bez obzira na krvarenje bi trebala do kraja popiti? I onda bi trebala dobiti pravu menstruaciju? Hoće li ta menstruacija zbog duphastona biti obilnija? Bila sam na pregledu i fizički je sve uredno, ali nikako da stane krvarenje, valjda mi je to malo i psihički jer ne prestajem o tome razmišljati. Da li je moguće da sam imuna na duphaston? Ali smanjio mi je krvarenje na pocetku. Oprostite na toliko pitanja.

Kumica1

Znači da neće naškoditi uzimanje duphastona iako krvarim? I onda nakon popijene zadnje tablete bi trebala doci prava menstruacija. Hoce li ona biti obilnija nego inace? Mozda mi je sve to i psihicki jer ne prestajem razmisljati o svom problemu, nije mi jasno da je na pregledu fizicki sve ok, a krvarenje opet ne prestaje. Oprostite na gnjavazi.

Ivo Balenović, dr. med.

Kod vas se radi o disfunkcionalnom krvarenju. Ono je posljedica hormonske neravnoteže, tj. neusklađenog djelovanja hormona na endometrij. Terapijom duphastonom pokušava se 'imitirati' normalni menstruacijski ciklus. Uzmite terapiju do kraja. Nakon duphastona nastupiti će krvarenje. Obilnost krvarenja ovisit će o debljini endometrija. Ukoliko je endometrij duže vremena izložen djelovanju estrogena, bez progesterona on raste i tada dolazi do obilnijeg krvarenja. Duphaston je zamjena za progesteron i on zaustavlja rast endometija i na taj način spriječava obilnija krvarenja.

Kumica1

I jos jedno pitanje, smatrate li da inofolic moze pomoci u ovakvim situacijama? Dakle, nepravilno krvarenje bez ovulacija. I da li se smije piti uz duphaston?

Kumica1

Da li inofolic ima mogucnosti poboljsanja mog problema?

Ivo Balenović, dr. med.

Infolic slobodno možete uzimati, ali on neće regulirati ciklus. Budući da želite ostvariti trudnoću savjetujem da se javite na odjel humane reprodukcije.

Kumica1

Kupila sam inofolic. Na kutiji pise preporucena doza 1 vrecica dnevno, i da se preporucene doze ne smiju prekoraciti. A na netu citam iskustva da svi piju dvije vrecice dnevno. Sta mislite sto je ispravno?

Ivo Balenović, dr. med.

Uzimajte onako kako piše u uputama.

Kumica1

Poštovani, u prosli petak sam popila zadnji duphaston, u nedjelju navecer dobila obilno menstrualno krvarenje koje je stalo jucer, danas samo rozasti iscjedak, dakle danas je 7.dan ciklusa. Zanima me kako da pijem dalje duphastone, od 11. Ili 16. Dana ciklusa? Jednu ili dvije dnevno? Cilj je da se ne ponove produzena krvarenja.

Ivo Balenović, dr. med.

Uzmite 2x1 tabletu od 11. do 25. dana ciklusa.

Kumica1

Ako pijem od 11.dana, onda ovulacije taj mjesec nece niti biti?

Ivo Balenović, dr. med.

Duphaston neće spriječiti niti odgoditi ovulaciju. On se daje u svrhu reguliranja ciklusa, kod neplodnosti uzrokovane slabijim lučenjem hormona ili kod prijetećeg pobačaja.. On je sintetski progesteron, tj. hormon koji se normalno luči nakon ovulacije.

iva90

Lijep pozdrav. Popila sam turu duphastona . Dobila sam normalno menstruaciju. Danas 5.dan ciklusa sam vadila hormone pa Vas molim da mi očitate nalaz. Unaprijed hvala.
Lh-15.6
Fsh-5.7
Prolaktin- 149.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi navedenih hormona su u granici normale.

Kumica1

Poštovani, danas je 11.dan od posljednje ispijenog duphastona i jos nisam dobila menstruaciju. Test je negativan u cetvrtak idem kod ginekologa. Od predugog krvarenja, sad sam dosla na to da nema krvarenja. Grudi me lagano bole, dobila sam par pristica. Dali je moguce da duphaston na mene ne djeluje? Sto moze biti uzrok takvom kasnjenju?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, potrebno je uraditi kompletnu analizu hormona. Ukoliko nakon duphastona ne nastupi menstruacija (a nije trudnoća) radi se o lošoj funkciji jajnika. Jajnici ne luče dovoljno estrogenih hormona koji djeluju na rast sluznice maternice, i zbog toga nema krvarenja.