Ginekološki pregled

scarlett_131

Poštovanje,

Prije tjedan dana sam bila na svom prvom ginekološkom pregledu. Tokom pregleda ginekolog me je prilikom opipavanja jajnika u tom postupku malo jače pritisnuo na lijevoj strani. Od tada imam, ne mogu reći bolan ali poprilično neugodan konstantan pritisak na tom predjelu koji periodično malo ''zaiskri/štrcne'' (nadam se da sam dobro opisala).
U početku nisam htjela smatrati to nečim relevantnim, smatrala sam proći će kroz dan-dva no polako me to počinje zabrinjavati. Javljam Vam se ako mi možete uputiti koji savjet, neku preporuku te da li da se zabrinjavam i šta da učinim s obzirom na problem jer mi je malo neugodno otići kod dotičnog i priopćiti da mu da je on uzrok a paralelno ne znam koja mi je druga opcija.. Molim Vas pomozite, unaprijed se neizmjerno zahvaljujem,
Iva

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ginekološki pregled da bi se opipala maternica i jajnici neki put bude malo bolan.
Mislim da vas je kolega pregledao i da nije pregledom utvrdio nikakve abnormalnosti jer bi ih vam priopčio.
Bol može biti posljedica malo jačeg pomicanja jajnika i maternice, ili zbog distenzije trbušnih mišića prilikom pregleda.
Sugeriram samo analgetika ako bol bude izraženija. Nemate razloga za zabrinutost.

primalja

Poštovani,
Imala bi jedno pitanje. Dali se može napraviti ginekološki pregled (u mom slućaju prvi) vaginalno (mislim sa spekulumima i papa) ako je spolni odnos bio rektalno, vaginalno samo malo ( jedamput sa prstima)!
Hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može ali nije nužno. Postoje uska ogledala u kojima se to može.
Ali čemu kad još nemate odnose. Kad čete imati par odnosa onda pregled nakon toga.

Uplasena25

Poštovani, unazad mj do dva osjećam povremene trnce ( ne bol, baš osječaj laganih trnaca) na području vagine, prepona, anusa, bedara i gluteusa. Može li to biti razlog za raniji odlazak na pregled. Imače imam policistične jajnike i 2 godine koristim Novynette te je sada sve u redu i nemam cista, na zadnjem pregledu bila sam prije 6mj i bio je uredan. Mogu li ti trenci imati veze sa endometriozom? Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne mogu. Senzacije koje navodite nisu vezane uz endometriozu.
Teško mi je bez pregleda različiti o čemu se radi.

Uplasena25

Bi li zbog takvih simptoma trebala na raniji pregled nego da ih nema? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne trebate ranije.

sanidica

Postovani,
resila sam nakon duzeg perioda da opet odem kod ginekologa na pregled. Pre cetiri godine sam uradila abortus i posle iz straha nisam smela ici, no nisam ni osecala tegobe. Planiram uraditi ginekoloski pregled u privatnoj ordinaciji. Da li mi mozete reci sta se tim pregledom moze sve ustanoviti i da li ce biti bolno?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da neće biti bolno. Nakon razgovora, pregleda i uzv-a, vidjet će se stanje vaših ginekoloških organa, ciklus, uzet će se papa test itd.

sanidica

Postovani doktore, uadila sam vaginalni uzv i ginekoloski pregled i evo nalaza, pa molim Vase misljenje :

Ultrazvucni nalaz: Uterus je u AVF, pravilnog oblika, longitudialnog diametra 71mm, anteroposteroidnog 39mm i transvezalnog 47mm. Zidovi uterusa su homogeni, bez patoloskih ehoa. U predelu cerviksa se uocavaju dve male Ovule Nabothy.

Kavum uterusa je prazan sa endometrijumom debljine 4/ 2 mm koji je homogen i dobro delieniran. U fundusu ne pokazuje znake razdvajanja.

Desni ovarijum je dimezija 34x 17mm, pravilne ehostrukture, uobicajeno postavljen. Lateralno od ovarijuma se uocava cisticna formacija promera 25mm, transonicnog sadrzaja, tanke kapsule, bez uocljivog protoka.

Levi ovarijum je dimenzija 34x21mm, pravilne ehostrukture, uobicajeno postavljen. U duglasovom prostoru nema znakova prisustva slobodne tecnosti.

Bimanuelnim gin. pregledom nalaz je uredan.
Dg : OBS.Cystis paraovarialis lat dex.

Sta Vi mislite o ovome?Da li su ove ciste na materici opasne? Ona je rekla da je to verovatno od neke upale. Takodje za ovu cistu pored jajnika kaze da mi je verovatno urodjena, moram uraditi kks i sedimentaciju kako bi videla o cemu se radi, jer smatra da je to cista ipak a ne prosiren jajovod. Da li po ovim nalazima ja mogu ostati u drugom stanju? Da li je moje stanje opasno? Takodje pijem diane 35 pa je dr rekla da sluzokoza ili sluznica nisam sigurna koji naziv izgleda malo drugacije ali da je to od pilula. Molim Vase misljenje! Jako se brinem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana ginekološki, bimanualni i uzv nalaz vam je uredan.
Ne trebate brinuti.

sanidica

Hvala Vam puno. Znaci ove ciste ne mogu uticati na moju plodnost, tj. da li cu zatrudneti? Samo me jos zanima da li mogu da nestanu same od sebe ili ne?

Dejan Šakoronja, dr. med.

To nisam rekao. Svakako se i samo od sebe mogu povući. Savjetujem tjelovježbu, mršavljenje, prstanak pušenja, konzumiranja alkohola itd.

sanidica

Ja ne pusim, ne pijem i prilicno sam mrsava. Imam 54 kg, 171cm. Tako da sto se toga tice to je ok. Znam da niste rekli, ali mene je najvise uplasilo da zbog te ciste necu moci oostati u drugom stanju. Pa sam zato htela Vase cenjeno misljenje.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam.

sanidica

Znaci mene samo zanima da li je ta cista opasna i da li mogu sto se nje tice ostati u drugom stanju? Da li ona moze da mi pravi problem oko zaceca?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Paraovarijska cista ne utječe na plodnost. Pozdrav.

sanidica

Hvala Vam veliko i izvinite sto sam dosadna !

bezimena.djevojka

Poštovani,
imam jedno pitanje vezano za upotrebu kontracepcijskih pilula i ginekoloskog pregleda.
Naime, da li je obavezno prije upotrebe kontracepcijskih pilula obaviti pregled, i ako jeste, iz kojih razloga?

Unaprijed se zahvaljujem na odvojenom vremenu.