hormoni?

Leptirica89

Poštovani doktore,

Imam 25 godina. Imam par simptoma za koje ne znam da li su povezani. U zadnjih godinu dana menstrucija mi se sa 6 dana (koliko je trajala prije) skratila na samo 3 dana. Od ta 3 dana zadnji dan mogu koristiti i dnevni ulozak jer jer krvarenje jako oskudno. Negdje sam procitala da to mozda ima neke veze sa hormonima pa bih pridodala da mi se kosa malo prorijedila u zadnje vrijeme, a oko bradavica imam dlacice (ove dlacice su prisutne duze vremena-nekoliko godina). Mozete li mi reci svoje misljenje? Unaprijed zahvalna.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Teško mi je bez ikakvih nalaza odgovoriti na vaše šitanje . Osim da imate malo više androgene /koji mogu biti u sklopu pcosa, a i ne moraju/ Otuda opadanje kose i hirzutizam
Svakako savjetujem za početak UZV pregled 9.dan ciklusa i određivanje spolnih hormona i tsh.

sara4132

Poštovani doktore!
Radi hipotireoze uzimam Letrox 50 a radi policističnih jajnika Diane-35. Letrrox pijem ujutro natašte a Diane nakon doručka. Da li bih poremetila učinak hormona ako bi i jednu i drugu tabletu popila istovremeno, odmah nakon buđenja? Naime, često mi se dogodi da radi dnevnih obveza Diane tablete ne uzmem pravovremeno.
Hvala Vam na odgovoru! Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne bi poremetili.

Andrea1609

Poštovani! Zbog sumnje u PCOS odlučila sam napraviti hormonske pretrage i prestati uzimati cilest nakon 4 godine u dogovoru s ginekologom. Prestala sam uzimati cilest prošle godine u 4.mjesecu i obavila sam pretrage tek u ovom ciklusu. Od zadnje cilest do danas uredno sam dobila menstruaciju 28-32 dana,jednom 35.dan. Inače nisam pretila ali imam loš ten i otkad sam počela piti kontraceptive dobila sam nekoliko tamnih dlačica na bradi te ih također imam oko bradavica i na trbuhu još od puberteta (ali ništa pretjerano!). Imam 23 godine i zanima me što možete zaključiti iz mojih hormonskih nalaza i što preporučujete.
LH 4.9, FSH 4.1, estradiol 110, testosteron ukupni 2.0, test slobodni 30.3(1.5), DHEAS 10.86, SHBG 44, Prolaktin 519. Na zadnjem ultrazvuku je bilo par cisti, ali je gonekolog rekao da to nije dovoljno kako bi se dalo dijagnozu PCOS.
Puno hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Svakako imate blagu inverziju FSH;LH
Svakako sugeriram da uzimate dalje pilule ukoliko ne planirate trudnoću po mogućnosti sa antiandrogenim učinkom, s obzirom na hirzutizam.

TinaH

Poštovani doktore,

molim Vas za pomoć, suprug i ja imamo problema sa zacecem do trudnoce nedolazi vec 2 godine, a prije 2 godine sam nazalost imala spontani ali tad se trudnoca desila bez problema i ja sam imala uredne menstruacije sto nakon spontanog vise nije slucaj sad su mi neredovite ciklusi su mi preko 35 dana do sad najvise 50..uz to sam dobila akne po licu i ledima a do sada nikad nisam imala problema sa aknama,neznam vise kad su mi plodni dani jer je nestala prozirna sluz koju sam prije imala na sredini ciklusa. Neznam vise kome da se obrati i sta da napravi,vadila sam spolne hormone 3.dan ciklusa i nalaz izgleda ovako:
Slobodni testosteron 42.5 (0.2-14-2)
TSH 3.78(0.55-4.78)
LH 3.42(2.12-10.89)
FSH 7.63(3.89-8.78)
testosteron 2.8 (0.4-2.6)
Estradiol 87 (99-448)
Prolaktin 571 (71-566)
DHEA-S 12.0 (0.5-10.6)
SHBG 22.4 (18.2-135.5)
FAI 12.5% (0.65-10.9). vidim da mi je testosteron jako povisen,kad sam nalaz nosila svom soc.ginekologu rekao je da su to policisticni jajnici da on tu nista nemoze da se javim strucnjaku za mpo sto i jesam napravila,medutim doktorica ima sasvim drugcije misljenje kaze da je nalaz uredan iako ja vidim da je skoro sve van ref.vrijednosti i da nema nikakvih policisticnih jajnika da su uredni,ona nam predlaze inseminaciju i salje me na hsg koji sam obavila i prohodni su ali doktorica koja mi je radila hsg kaze kako po njenom uopce netreba ic na potpomognutu sobzirom na prethodnu trudnocu da treba pratit ovulaciju vidjet jel treba kakva terapija i da bi bilo dobro da je TSH ispod 2,a moj ginekolog nezeli nista samo me salje dalje. Oprostite na dugom postu al neznam vise kome da se obratim kad svako kaze drugcije neznam sta napravit, nadam se da imate savjet za mene!
Hvala Vam!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Druga kolegice je u pravu. Visok vam je TSH mora biti 2 ili manji od toga. Javite se endokrinologu. Ne radi se o pcosu.

TinaH

Hvala Vam na brzom odgovoru svakako cu se javiti endokrinologu ,problem je taj sto mpo doktorica nesmatra da je visok rekla je da to nije nista strasno da nema potrebe za terapijom i da idemo u postupak sad u 3mj.inseminacija,dali onda TSH moze bit problem mojoj neredovitoj menstruacijama i aknama koje su mi se pojavile? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Za uspjeh mpo važno je da je tsh što niži.
Visoki androgeni rezultiraju aknama.

TinaH

A kako da snizim andrgene, da rijesim taj problem s aknama?
Hvala doktore na strpljenju ovo je moje zadnje pitanje! happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nikako ako radite na trudnoći. Inače uz antiandrogene npr. Diane.

ivana.ds

Poštovani,

htjela bih izvaditi spolne hormone zbog problema s aknama. Zanima me mogu li se hormoni vaditi 3. dan ciklusa ili se moraju vaditi 1. ili 2. dan?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

U intervalu od 2. do 5.dana ciklusa.

ivana.ds

Poštovani doktore,

vadila sam hormone 3. dan ciklusa zbog problema s kožom (imam 23 godine) i rezultati glase ovako:

ESTRADIOL 162.0 pmol/L (referentni interval: foliklulinska faza 77-921, ovulacijska faza 139-2382, luteinska faza 77-1145, menopauza <37-102)
LH 4.0 IU/L (ref. interval: foliklulinska faza 1.8-11.8, ovulacijska faza 7.60-89.1, luteinska faza 0.6-14.0, menopauza >15)
FSH (3.5-12.5) 6.2 IU/L (ref. interval: foliklulinska faza 3.0-8.1, ovulacijska faza 2.6-16.7, luteinska faza 1.4-5.5, menopauza >26.7)
PROLAKTIN 13.0 µg/L (ref.interval: 5.2-26.5)
TESTOSTERON ukupni 1.8 nmol/L (ref.interval: 0.4-2.0)
SHBG 91.0 nmol/L (ref. interval: 15-120)
DHEAs 8.4 µmol/L (ref. interval 2-10)

molim Vas za stručno mišljenje.

Unaprijed Vam se zahvaljujem.

Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uredni nalazi. No androgeni su vam na gornjoj granici stoga i imate problema s kožom u vidu akni. Sugeriram kontraceptivne pilule,; Diane, Belaru ili sl.

ivana.ds

Puno Vam hvala doktore

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

ketty3

Poštovani doktore
Kozmetičarka me uputila na pregled kod ginekologa zbog akni. Imam 21 godinu i već godinu dana imam pojačane akne.
Povećih problema čak ni u pubertetu nisam imala, a sve je počelo nakon prestanka uzimanja kontracepcijskih tableta (Lindynette 20).
Osim akni imam i neredovite menstruacije koje inače nisam imala. Ponekad mi prođe mjesec ili 2 da uopće ne dobijem a najčešće mi kasni.
Kontracepcijske tablete prestala sam uzimati zbog toga što su mi pokvarile krvnu sliku. Što vi mislite da li bi bilo pametno opet početi uzimati kontracepciju ako moj ginekolog tako odluči? I da li je sve to povezano s hormonima? Inače nemam ginekoloških problema osim candide ponekad ali nisam nikad imala policistične jajnike ni drugo.
Srdačan pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

S obzirom na simptome koje ste mi napisali čini mi se da se radi o PCOS-u. Sugeriram pregled , spolne hormone i UZV kod vašeg ginekologa. Svakako će oralna kontracepcija biti jedno od rješenja za vaše probleme.