hormoni?

ketty3

Poštovani, naručila sam se na pregled kod svojeg ginekologa pa
ćemo vidjeti što će pokazati nalazi.
Cijenim Vaše mišljenje
Srdačan pozdrav i sve najbolje u radu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

M1990

Poštovanje, javljam Vam se u vezi nalaza za hormone. Da Vas podsjetim, jer sam Vam i ranije pisala, ovako, nisam imala menstruaciju 3 mjeseca, išla sam kasnije do ginekologinje i ona kad me pregledala vidjela je da je sve uredu i da je to vjerovatno bio folikul i napokon sam dobila mengu, uputila me da izvadim hormone (da vidi da li je i sa njima sve okej) i nalazi su slijedeći:

LH (s) 4.07 IU/L (2.4-12.6) - Folikularna faza; ECLIA, Cobas E411
FSH (s) 9.61 IU/L (3.5-12.5) - Folikularna faza; ECLIA,Cobas E411
Prolaktin (s) 188.3 mIU/L (102-496) ECLIA, Cobas E411
Estradiol (s) 232.0 pmol/L (46-607) - Folikularna faza, Cobas E411
Testosteron (s) 2.33 nmol/L (0.29-1.67) ECLIA, Cobas E411

Javljam Vam se za savjet zbog toga što mi je ginekologinja trenutno odsutna na tjedan i pol, pa ne mogu nikako do nje.
Hvala unaprijed na Vašem odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

U redu su nalazi osim povišenog testosterona. Niste napravili TSH.

Barbi022

Poštovani, imam 25 godina i redovite menstruacije. Prije koji dan sam osjetila naglu potrebu za mokrenjen, sto se manifestiralo poput upale mjehura, u trajanju od dva dana. Mokrenje je bilo ucestalo (svakih 10min, sljedeceg dana svakih 20min do sat vremena) i bolno pri samome kraju te je bilo i malo krvi pri kraju mokrenja. Pila sam Uvin caj, a lijecnica me uputila na laboratorijsku analizu krvi i mokrace bas zato jer su mi ti snazni simptomi prestali nakon dva dana. Krv je uredna, urin je uredan, nema nekih velikih iznimaka. Moram naglasiti cinjenicu da sam mokrila veliku kolicinu, dakle nisam imala laznu potrebu za mokrenjem i malu kolicinu mokrace. Dva dana nakon vise nisan imala probadajuce bolove pri mokrenju, ali sam i dalje ucestalo mokrila, no jako puno sam pila (nastavila sam s Uvinim cajem) te sam osjecala zarenje u donjem dijelu trbuha (pubicna kost,jajnici, neodreden osjecaj) te u donjem dijelu leda; kao osjecaj tezine, osjecaj da se ne mogu namjestiti,pravilno sjesti i sl. Cekam nalaze urinokulture jer moze biti bubrezni kamenac, no sumnjam na ginekoloski problem jer sam pocela dobivati svakodnevno nove pristice na licu,a nikad nisam imala problema s tenom ili kozom. Pristevi su okrugle i bolne,crvene natekline, na obrazima. Savjetujete li mi ginekoloski pregled i pregled hormona? Da li postoji mogucnost da se radi o upali rodnice i sl. problemima?
Unaprijed hvala na Vasem odgovoru.
Srdacan pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prema opisanom za sada vam ne treba ginekolog a niti spolni hormoni.

pitanjeee

Poštovani zanima me da li je trudnoca moguća kad je hormon LH 26.91? I da li se on povećan ili snižen kad je trudnoća prisutna? Hvala unapred

Dejan Šakoronja, dr. med.

Jedan hormon ništa ne znači. Bez ostalih nalaza i nekih drugih okolnosti ne mogu vam komentirati nalaz.

Anita1234

Poštovani, imam 21.godinu. Hormone sam vadila van cikula zbog nedostatka menstruacije.
FSH 6.3 IU/L (Sredina folik.faze 3.9-8.8; sredina MC 4.5-22.5; sredina luteal.faze 1.8-5.1)
Testosteron 4.2 nmol/L ( 0.3-2.6)
Estradiol 199 pmol/L (Sredina folik.faze 99-448; periovulacija 349-1589; sredina luteal.faze 180-1068l
DHEAS 13.7 mikromol/L (1.4-8.7)
Androstendion 18.1 nmol/L (0.7-12.9)
SHBG 18.8 nmol/L (18.2-135.5)
FAI 22.3 % (0.7-10.9)
17-hidroksiprogesteron 14.7 nmol/L (folikularna faza MC 0.3-3.0; ovulacija 0.9-4.5; lutealna faza MC 1.8- 7.6; treci trimestar trudnoce 6.1-36.4)
Slobodni testosteron 14.1 pmol/L (0.7-9.9)
Inzulin 106.6 pmol/L (0.7-174)
LH 10.4 IU/L ( sredina folik.faze 2.1-10.9; sredina MC 19.2-103; sredina luteal.faze 1.2-12.9)
Glukoza-natašte 4.8 mmol/L (4.2-6.0)
TSH 3.7 mIU/L (0.34-5.6)
Prolaktin 20.0 mikrog/L (5.2-26.5)
Kortizol nakon 1mg deksa 17 nmol/L
Zamolila bih Vas za Vaše mišljenje i potrebnu terapiju (nikad do sada nisam nista uzimala).
Unaprijed zahvaljuem!

Anita1234

Poštovani,
U prijašnjem postu zaboravila sam napomenuti da imam povišenu tjelesnu masu te primjećujem značajno prorjeđivanje kose.
Unaprijed zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Imate policistične jajnike, debljina i ispadanje kose povezani su s tim poremećajem. Javite se na pregled i da vam ginekolog odredi terapiju.

tinkica1992

Poštovani,
u 7.mjesecu su mi se pojavile akne. Također, u 12.mjesecu mi je otkrivena cista gustog sadržaja na lijevom jajniku promjera 4,7 cm. Radi ciste i akni ginekolog mi je propisao Yasmin. Istovremeno sam posjetila dermatologa koji mi je propisao Doksiciklin. Čitavši uputstva u kutiji Yasmina (upute iz 2015.g.) naišla sam na podatak da neki lijekovi smanjuju djelovanje među kojima nema tetraciklina, a u uputstvima na internetu (2014.g.) se među tim lijekovima koji smanjuju djelovanje spominju lijekovi iz skupine tetraciklina kojima pripada Doskiciklin. Zanima me smijem li piti Doksiciklin istovremeno sa Yasmin, dakle hoće li umanjiti djelovanje, obzirom da ih pijem prvenstveno radi ciste i akni. Hvala unaprijed na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Umanjit će učinak pilula. Koristite dodatnu zaštitu.

ana333

Poštovani,
ako mi možete komentirati nalaz hormona :
Albumin 39,8 L (40,6-51,4) ,
Anti-Mullerov hormon 77,45 H (8,4-65,4) ,
Lutropin 18,31,
Folitropin 9,10
Estradiol 377,6
SHBG 85,49 (32,4-128)
Ukupni testosteron 2,08 H (0,290-1,67)
Slobodni testosteron 0,0197 (0,003-0,033)
Jeli ovakav nalaz može biti kriterij za pcos jajnike ili nisu značajna odstupanja?
Hvala Vam
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
pretpostavljam da ste pretrage hormona radili između 3. i 5. dana ciklusa. Iz nalaza se vidi da Vam je povišena vrijednost ukupnog testosterona (muški spolni hormon) i da je povišen odnos lutropina i folitropina (LH/FSH omjer) što govori u prilog policističnim jajnicima.

ana333

Jeli moze znaciti razliku to što sam vadila krv 2.dan menstruacije tj. dan prije mi se samo malo pokazala menstruacija a na dan kad sam vadila krv je tek poprave došla?
Jeli imate kakav savjet kako sniziti razinu a da ne ukljucuje terapiju? Cula sam da se preporuca izbjegavati šećer i gluten, jeli moguce na taj nacin korigiratu hormonalnu sliku?
Hvala Vam
Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nije važno što su nalazi rađeni 2. dan. Bitno je da nisu u sredini ili drugoj fazi ciklusa jer tada vrijednosti odstupaju od bazičnih. U liječenju policističnih jajnika bitno je smanjenje tjelesne težine i fizička aktivnost. Mršavljenjem dolazi do pada LH, testosterona, inzulina i androstendiona. Preporuča se izbjegavanje alkohola, prestanak pušenja i ograničavanje unosa šećera.