Kasnjenje menstruacije

angysb

Postovani,vec sam vam pisala prije 2 mj.Rodila sam prije 7 mj carskim rezom i jos nikako nisam dobila menzis,mala mi NE doji dugo, vec 6 mj.Bila sam kod svog gin.i oni su mi samo napravili pregled,trudna nisam.Ultrazvuk mi nece da radim i ako ne znam zasto,inace svaki mjesec mi se javlja smedi iscjedak koji traje po 10-tak dana.Molim vas da mi vi objasnite,jer sa ovim nasim doktorima je koma.Dali da odem privatno?Znate li vi o cemu je rijec?Hvala vam unaprijed i lijep pozdrav happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, kad žena prestane dojiti ubrzo nakon toga kroz mjesec dana do mjesec i pol dobije menstruaciju.
Ne znam koji je uzrok kod Vas, možemo samo teoretizirati. Svakako savjetujem UZV pregled, jer će na osnovu njega biti sve jasnije.

meryy-21

Poštovani,
Kasni mi menstruacija dva mjeseca,imala sam spolne odnose sa momkom,ali sa žaštitom.Inace mi menstruacija nije redovita,zna mi doc par miseci redovito pa onda par miseci kasnit ali od kas sam pocela spavat mi je uvik bila redovita svakog 12 u mjesecu,zadnja mi je bila 12.03. Zanima me sta mi moze bit,radila sam dva testa za trudnoču i bila su negativna .

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako du testovi negativni nikako se ne radi o trudnoći. Ne brinite.

Jasna-2007

Postovani,
Unazad zadnjih 6 godina koristila sam kontracepcijske pilule, no zbog visokog kolesterola morala sam prekinuti njihovo uzimanje na 3 mjeseca kako bi se vidjelo da li su one uzrok tome. Za vrijeme pilula menstruacijam mi je dolazila uredno svakih 28 dana. Svake godine redovito obavljam ginekoloske preglede, PAPA po prvi pit u zadnje 2-3 godine u redu( prije konstantne upale rodnicr, cin, ascus) , imam policisticne jajnike.
Prva menetrucija nakon prestanka uzimanja pilula nastupila je 35 dan, nakon toga imala sam spolne odnose. Jedan krajem proslog mjeseca rezultirao puknucm kondoma, koji nismo skuzili, i decko je ejakulirao u mene, odmah slijedeci dan sam posijetila ginekologa, obavila pregled i dobila dan poslije pilulu. Prakticiramo uvijek spolni odnos s kondomom, samo sto nam se prije tjedan i pol dogodilo da je ponovno pukao ali srecom skuzili smo na vrijeme i decko nije ejakulirao bio u mene.
Menstruacija za ovaj mjesec mi kasni, ako racunamo prema zadnjem ciklusu 35 dana, sada je 4 dan kasnjenja. Prije 3 dana sam dobila smedkasto krvarenje koje je trajalo sat vremena i prestalo. Pa me zanima, da li postoji mogucnost trudnoce, sto da radim s neredovitim ciklusom?
Unaprijed zahvaljujem

Dejan Šakoronja, dr. med.

Mislim da se ne radi o trudnoći. Uzrok kašnjenju su vjerovatno anovulacijski ciklusi i pcos.

charlie04

Poštovanje!
Menstruacija mi kasni 5 dana. Prije par tjedana sam imala spolni odnos sa dečkom bez kondoma, no nije došlo do ejakulacije, pa kasnije sa kondomom. Kako je mogućnost bila da sam možda trudna, napravila sam test za trudnoću i ispalo je negativno. Još od prije 6, 7 dana imam znakove nadolazeće menstruacije, pogotovo bol u grudima koje uvijek imam prije nego što dođe. Inače nikada nije ovoliko kasnila, pa me zanima koji bi uzroci mogli biti osim stresa? Ne znam da li bi možda moglo biti zbog vremena ili slično. Unaprijed, hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, pogledajte naše prijašnje postove na tu temu.

Taina

Postovani.Imam jedan problem neznam kako da ga resim tacnije neznam sta je to...pre nego sto sam se udala imala sam redovno svakog meseca menstruaciju,ali cim sam se udala odma su mi poceli promene u menstruaciji,uvek sam nervozna,uvek me bolu ledja,stomak bukvalno sve me boli cak nemogu redovno (da oprostis) u toalet da idem po 3-4 dana nemogu.Menstruaciju dobijem svakog 8-mog u mesecu,ali ovaj put mi kasni 4 dana zastitu ne koristimo ali cuvamo se pa se bojim da ne bude nesto osecam neke promene vise jedem sve sto mi pade na pamet meni se jede,ponekad imam mucnine ujutru i uvece neznam zasto.Bila sam proslog meseca kod ginekologa isti slucaj sam imala ali oni mi nisu nista rekli dali mi neke pilule da pijem pila sam ih al poceli da mi smetaju pa sam prestala da ih pijem ali posle 2 dana dobila sam menstruaciju i trajala mi 4 dana.Isto sam eso nervozna,napeta,stres dal moze to da utice na t sto ja ne dobijam redovno ili?? Hvala vam Unapred..happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, svakako da stes može odgoditi nastup menstruacije.
Za početak napravite test na trudnoću.

exeus

Ey pozz
Molio bi vas za pomoć
Curi mi kasni menstruacija 4 dana, kod odnosa se jako pazimo, izbjegavamo plodne dane, koristimo zaštitu, i jos uz zaštitu ne ejakuliram u nju nego izvan nje u kondom, te svaki put nakon provjerim jel prezervativ cijel.
pa me sad brine dal je trudna ili to moze bit do neceg drugog
hvala molim vas za pomoc sto prije

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovani, drago mi je da ste spolno odgovorni. Ako je tako kao što ste naveli, ne vidim razloga da se brinete da li je trudna ili ne.
Uzrok izostanka nije trudnoća.

previse zabrinuta

Postovani,zadnju menstruaciju sa imala 4 januara.Spolni odnos sam imala odmah po zavrsetku menstrucije,bez zastite,ali prekinuti snosaj,decko nije ejakulirao u mene.Zadnjih 2-3 mjeseca imam problema s upalama bubrega,mokracnog mjehura.Problem je sto me grudi bole vec 10-tak dana,imam i bolove u predjelu gornjeg stomaka,ali i lijevog jajnika,cak povremeno i bol. u nozi,a sljedecu menstraciju trebam dobili tek pocetkom februara,jel moguca trudnoca???Mnogo se zahvaljujem na odgovoru...

NADAM SE

Postovani,
Najprije da se zahvalim na odgovorima ostalim korisnicima jer puno pomazu.
Moje pitanje je sljedece,
Imam 36 godina i sina od 16 godina,poslije njega vise nisam ostala u drugom stanju.Moj muz i ja smo odlucili da radimo na drugoj bebici i pokusavamo vec 9 mjeseci ali ne ide sto je i normalno nije bas tako lako napraviti bebu.Moja zadnja menstruacija je bila 23.12.2012 i bila je uredna dosla na vrijeme inace su mi ciklusi normalni od 28 do 30 dana,sem jednom kada mi je kasnila 10 dana zbog vodene ciste.Sad mi kasni vec tri dana stim da imam sve simptome nadolazece menstruacije.Odnose smo imali redovno sem sedmice u kojoj se desila ovulacijaja znaci od 10do 17 dana jer smo bili obadvoje na putu,ja sem bazalne temperature koja je jos uvijek povecana i PMS nemam nikakvih drugih simptoma.
Mene samo interesuje da li je moguce ostati u drugom stanju za vrijeme neplodnih dana
P.S.Ovulacija je bila 16DC predpostavljam zbog cervikalne sluzi koja je bila kao bjeljanjak.
Unaprijed zahvalna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana previsezabrinuta
Šansa nije velika.
Odnos iza menstruacije bez ejakulacije. Ne brinite.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, nije moguće.
Ako je ciklus redovit i nije sklon oscilacijama ovulacije je uglavnom stabilna 13-14 dan ciklusa.
Savjetujem uzv folikulometriju od 9. Dana ciklusa i tempirani odnos.

previse zabrinuta

Hvala na odgovoru ..znaci bez obzira i na bolove u trbuhu,kao kad trebam dobiti trudnoca je iskljucena,jel moguce da je zbog ovulacije sve to??I jel moguce da ovulacije bude odmah 5-6 dana nakon menstruacije..?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, radi se vjerovatno o periovulacijskoj boli.

KaBa

Poštovani ,
dakle ovako..pila sam 8 mjeseci kontracepciju ,zatim mi je ginekolog preporučio Duphastone tablete koje sam pila 10 dana po 2 na dan od 15-26 dana od prethodnog ciklusa. Međutim , prošli je 7 dana od zadnje tablete , tj. mjesečnicu sam trebala dobiti prije točnije 5 dana . Zanima me može li to biti uobičajeno ili je nešto drugo u pitanju .
Da naglasim, tablete pijem zbog cista na jajniku .

Hvala , puno pozdrava !

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, menstruaciju bi trebala dobiti 7-10 dana nakon popijenog Duphastona.
Isključite trudnoću.