Kiretaža

Dejan Šakoronja, dr. med.

Uzmite svakako.

dolores1102

Poštovani doktore,
Danas sam bila radit briseve i papu te usput na pregledu.
Stanje slijedece: 16. Dan ciklusa, jajnici bez ijednog folikula, endometrij 4,6mm.
Unatoč prijašnjem dogovoru da cu uzimati Duphaston 16.-25.dc doktor kaže da ipak ne s obzirom na nalaz hormona.
Naručuje me za 30.dc ako ne dobijem menstruaciju da mi da Duphaston , a onda bi krenuo za klomifenom. Moje pitanje je, jel vrijedi kretat s klomifenom na takvu tanku sluznicu?
Ovo su moji nalazi hormona na 5.dc:
Lh 6,73
Fsh 3,99
Prolaktin 388,7
Progesteron 1,81
Estradiol 131,5
Testosteron 1,40
Molim vas savjet sto dalje jer sam na čudu!
Hvala i Lp!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da je u redu predložena shema.

ruddy

Poštovani,
25.5.2015.g. učinjena mi je kiretaža zbog blighted ovuma u 8.tt. Krvarenje je trajalo 3-4 dana i bilo je slabog obima, ali je vodenasto smeđkast iscjedak trajao nakon toga još 10ak dana. Čisto radi znatiželje napravila sam test ovulacije koji mi je 14 dana nakon kiretaže pokazao "ovulaciju" pa sam se ponadala da ću za dva tj dobiti menstruaciju (inače su mi ovulacije uredne), međutim, s obzirom da me danas boli desni jajnik kao pred ovulaciju i danas sam priobala test i on ukazuje opet na ovulaciju. Zbunjena sam pa me zanima da li je moguće da je prvi put to pokazao samo zbog preostalih hormona pa da bi tek ovo bila ovulacija ili? Također, vidim da svi pišu da s e mora ići na kontrolni pregled nakon kiretaže, međutim moja doktorica kaže da me nema što gledati, da su sigurno sve napravili ok u bolnici?! Što vi mislite o svemu, kada se može uopće prva menstruacija očekivati, kada spolni odnosi opet, i kada kupanje u moru? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Test koji ste radili 14 dana nakon kiretaže nije bio vjerodostojan jer ste bili još pod utjecajem hormona trudnoće.
Svakako se napravi kontrolni UZV pregled 7 -10 dana nakon zahvata.
Možete sve normalno raditi i kupati se u moru.

ruddy

Hvala Vam na odgovoru.

ruddy

Poštovani, evo mene opet... u pon 15.6.sam otisla u bolnicu na pregled. Endometrij 5mm, lijevi jajnik uredan,na desnom su bila 2 folikula 10 i 12 mm.kaze doktor ovulacija tek treba doć,da je sve ok dolje. E sad, ja sam ove dane malo pratila s lh trakicama i ne ukazuje na to da bi bila ovulacija.a niti boli u desnom jajniku koju inace kod ovulacije imam sada ne osjetim.prije 2 dana sam pak imala probadanja u doljnjem dijelu i s lijeve i desne str i u sredini kao da cu dibiti menstruaciju,ali nista.do sad sam uredno imala ovulacije koje su potvrdene pregledima i lh trakicama, tako da me sad brine da mi je ovulacija pak sad izostala. Trebam li biti zabrinuta za ubuduće,mislim,moze li biti da je samo zbog kiretaze izostala i da ce se na kraju uspostaviti stari ciklus s ovulacijama?Ponavljam da je kiretaza rađena 25.5. Hvala .

Dejan Šakoronja, dr. med.

Kiretaža nema veze s ovulacijama. Ne morate svaki mjesec ovulirati.

kikica91

Poštovani,

Ovako moja situacija je sljedeća.... Ove godine u 01.mj sam imala u 16tj pobačaj zbog ureoplazme-to se dogodilo nakon amniociteze i utvrđeno je da sam imala upalu plodnih ovoja i posteljice.... Naime ostala sam trudna u 5mj. i sada prije 14 dana u 9tj. je bebi srce prestalo kucati i morala sam na čiščenje.... Prije te trudnoće pap test urinokultura i brisevi su bili dobri..... Također sam i odma na početku te trudnoće ponovno radila kks,urinokulturu i briseve i sve je bilo u redu... Sada ćekam PHD nalaz da vidimo uzrok..... Dali mi možete reci možda koji bi to uzrok bio ako je bilo sve u redu...? Dali sam možda išla pre brzo na novu trudnoću?? I kada mogu planirati novu trudnoću i koje nalaze da sve napravim da se sve utvrdi da je dobro da se nebi nedaj bože opet ovako što dogodilo.?

Hvala unaprijed!
Lijep pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ovaj put nije upala, nego vjerovatno rana kromosomska greška što je najčešći uzrok missed abortiona.
Sugeriram obradu prije iduće trudnoće.

kikica91

Postovani,

Evo dobila sam PHD nalaz pa bi vas molila objasnjenje.

Patohistoloski opis:
Materijal su krvni ugrusci, komadici decidue i posteljicno tkivo velicine 4:3, 5:1 cm histoloski građeno od nezrelih, mezenhimalnih korijalnih resica, nezrelih intermedijarnih korijalnih resica od kojih su pojedine edematozne i vezivno promijenjene. U krvnim zilama resica vide se fetalni eritroblasti.

UZV: korpus uterusa mjeri 41x61mm, endometrij mjeri 4,1mm, nema znakova za rezidualno tkivo. Oba jajnika uredne morfologije i velicine. Retrouterino nema slob.tekucine.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Navedena dijagnoza je patohistološka, ne govori o uzroku pobačaja a niti je rađen kariogram pobačenog ploda.
Stoga na osnovu iznesenog me možemo znati ništa više.

stars96

Poštovani.
Nemam pitanje koje je vezano uz moje stanje. Zanima me nešto drugo. zbog svoje informiranosti bih vas molila da mi odgovorite. Čitam kako su nekim ženama u našoj državi kiretaže rađene na živo.
E sada mene zanima odakle im ta praksa? Kao razlog ti doktori navode kako bi anestezija dodatno oštetila maternicu i da nije potrebna. U ovim slučajevima se radila kada se desio spontani pa je bila potrebna hitna kiretaža na živo, pa ako si imala prije porod ili dva da ti ne treba anestezija, pa ako treba obaviti kiretažu nakon poroda onda se isto zna raditi na živo jer izgleda anestezija nije potrebna itd. Zanima me leganost rada ovakvog zahvata. Je li ovo stvarno opravdani razlog za obavljanjem kiretaže naživo? Hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne stoje vam konstatacije. Dakle nijedna kiretaža u bilo kojoj ustanovi ne radi se na živo. Dakle kod ljudih se to na živo uvriježilo mada nema osnove.
Dakle kod kiretaža najmanje što se dobiva je lokalna paracervikalna anestezija koja je vrlo efikasna a pacijentica je buda i ne osjeća nikakve bolove .
Druga anestezija koja se daje je kratkotrajna intravenozna i uglavnom se daje kod žena koje nisu rađale gdje zahvat malo dilatacije cerviksa i kiretaže malo duže traje.
Dakle nikog ne kiretiraju na živo osim ako je alergičan na anestetik.

ivy123

Poštovani,

03.06. sam imala kiretažu u 7. tjednu trudnoće. Zanima me može li moja sadašnja ginekologica, na temelju ginekološkog pregleda (ili na koji drugi način) vidjeti da mi je rađen abortus, odnosno kiretaža?

Unaprijed se zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može.