Kontracepcija

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, medazol može smanjiti učinkovitost tableta. Tijekom terapije koristite dodatnu zaštitu.

kovy

Poštovani!
Dijagnosticiran mi je sindrom policističnih jajnika te sam zbog neredovite menstruacije zadnjih godinu dana pila axiru. Zadnju tabletu sam popila 30.5.2018, a zadnja menstruacija bila je 4.6.2018. Tada sam napravila pauzu s axirom što je uzrokovalo izostanak menstruacije. Ginekolog je trenutno na godišnjem, ali u međuvremenu mi je napisao recept za axiru. Pitanje je, da li trebam čekati prvi dan menstruacije da počnem uzimati kontracepciju? Jer tko zna kada će to biti. S time da od 11.- 20.8. planiram biti na moru pa bi bilo poželjno da u to vrijeme nemam krvarenje. Mogu li početi uzimati axiru tjedan dana prije mora bez obzira na to što menstruacija nije počela, kako bih spriječila krvarenje u navedene datume, ili se to ne preporuča? Molim savjet.

Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, možete početi s terapijom bilo koji dan ciklusa, samo što u tom slučaju kontracepcijska zaštita ne nastupa s prvim danom uzimanja tableta, nego tek za tjedan dana.