Menstruacija

ivana66

Poštovani,
imam pitanje u vezi menstruacije. Imam 21 god, i zadnjih godinu dana menstruacije su mi dosta redovite i ciklus traje oko 28-30 dana, nekad više, nekad manje. (prije su bile neredovite, ali zbog bolesit, Ulcerozni kolitis, ljekova, i 3 operacije )
Zadnja menstruacija je bila 2.6.2013.
Ovaj mjesec 28.6.2013. počelo je lagano krvarenje (jako svijetla krv, samo kod mokrenja). Sljedeča dva dana nije bilo krvarenja, pa opet dva dana krvarenja, al lagano. Zatim opet 1 dan bez krvarenja, pa opet jedan dan krvarenje, pa jedan dan bez krvarenja.. Jučer i danas se krvarenje pojačalo i krv je malo tamnija. To traje sad več 12 dana, a inače menstruaciju imam po 3-4 dana. Zanima me koji bi mogao biti uzrok tome?
Prije 3 mjeseca bila sam na kontroli kod ginekologa i onda sam imala upalu rodnice, koja je prošla nakon korištenaj Vagisan vaginaleta.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne znam. previše stvari dolaze u obzir. Cista, endometrioza, upala, pcos. Posjetite ginekologa.

ivana66

Hvala na odgovoru.
Sutra idem ginekologu.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

nika23

Poštovani, imam neredovite menstrucacije..Pila sam Yaz tablete dvije godine, sad ih ne pijem pola godine i kao kontracepciju upotrebljavamo prekinuti snošaj. Ciklus traje od 35-45 dana(najcesce dobivam oko 40-og dana). Zadnja menstrucija bila mi je 17.5. i jos uvijek je nisam dobila. Napravila sam test na trudnocu clearblue (30 kn) 3.7. (nakon 47 dana ) i pokazao mi je da nisam trudna. Nakon toga sam otisla na pregled kod ginekologinje ona mi je prepisala tablete duphaston kako bi mi izazvala menstruaciju koje trebam piti 10 dana po dvije na dan i poslala me na vađenje krvi (spolni hormoni i hormoni stitnjace) kako bi utvrdila izostanak menstruacije. Tablete sam tek pocela piti, danas mi je drugi dan. Zanima me postoji li mogucnost da sam trudna? Ako mislite da ne koji bi po vama bio izostanak menstruacije? I da u ljekarni su mi rekli da se te tablete piju 5 dana po dvije na dan, a meni je receno 10 dana po dvije tablete, pa sam sad malo zbunjena!? Nastupi li uvijek krvarenje nakon popijenih duphaston tableta (citala sam da treba nastupiti 10 dana nakon popijene zadnje tablete)? Hvala naprijed. Lijep pozdrav!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pijete dva puta dnevno po jednu kroz deset dana.
U vašoj dobi najčešći uzrok pcos.
Svakako napravite spolne hormone i hormone štitnjače.
Ne radi se o trudnoći dakako.

emelie

Poštovani,
imala sam spolni odnos u nedjelju 23.06., a menstruacija mi je trebala doći 28.06. Prvih 10-ak sekundi odnos je bio nezaštićen, a nakon toga smo koristili kondom. Inače su mi menstruacije redovite, a ciklus mi traje 30-ak dana. Još uvijek nemam menstruaciju. Napravila sam 3 testa za trudnoću (svaki u razmaku od 3-4 dana) i sva 3 su bila negativna. Zanima me je li trudnoća moguća? Svakako planiram posjetiti ginekologa ukoliko ne dobijem menstruaciju do kraja tjedna.
Unaprijed hvala na odgovoru. LP.

nika23

Hvala Vam na odgovoru. Imam 26 godina, zbunilo vas je sigurno ovo 23, to nesto drugi znaci happy .Bila sam na pregledu i rekla mi je da nema nikakvih cista, policisticke jajnike mi uopce nije spomenula (ne znam ni tocno kakvi su to jajnici)..Prvi puta mi se ovo dogodilo da izostane. Krvne pretrage sam odmah napravila prije nego sam pocela piti duphaston, sada cekam rezultate. Tablete cu onda piti 10 dana jedino me malo brine da mi se ne poremeti ciklus zbog klime buduci da idem mjesec dana na more iako nisam sigurna moze li to utjecati kada pijem te tablete.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Emeli koji bi test pokazao trudnoću nakon samo pet dana od odnosa?
Čemu test? Dakako da se ne radi o trudnoći.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Neće se poremetiti uz terapiju.

emelie

Hvala lijepo na odgovoru.
Prvi test sam uzela 03.07., što je 10 dana od odnosa. I napravila sam ga jer mi menstruacija kasnila. A ostala 2 testa sam napravila više zbog panike jer mi nije bilo jasno zašto je izostala te sam se htjela uvjeriti u pouzdanost provedenog testa. Svejedno hvala, LP.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

nika23

Poštovani, stigao mi je nalaz i ovako izgeda: FT4 13.24 FT3 3.23 TSH 1.241 FSH 8.62 LH 12.08 PROLAKT 123
Sve mi je u granicama normale, osim LH koji je povisen (ne znam u koju fazu spadam, lut, fol, ovulacija). Krv sam vadila nakon 48 dana kasnjenja menstruacije. Ginekologinja mi je rekla da nemam policisticke jajnike. Duphaston jos uvijek pijem danas mi je 5 dana, jos cu piti 5 dana. Cini li se vama nalaz uredu? Je li uredu sto mi je luteinizirajuci hormon povisen? Sto mislite koji je sada razlog kasnjena, tj. nedolaska menstruacije? Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Hormonski disbalans, svakako povišen LH i anovulacijski ciklus. Zatražite drugo mišljenje.

milica011

Postovani,

Imam 20 godina i nikako da mi se ustali mentruacija, uvek mi kasni. Poslednji put sam dobila 3.6, danas je vec 12.7 i jos nisam dobila. Nisam imala nezasticene odnose, uradila sam i test za trudnocu pre 2 dana i bio je negativan. Da li imam razloga za brigu da sam mozda trudna ili da brinem o tome da nesto nije u redu sa mojim hormonima? Kada sam posetila ginekologa pre 3 meseca nije se mnogo obazirala na kasnjenje.

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da se ne radi o trudnoći. Savjetujem da napravite hormonski status.

marina170

Poštovani,
Mjesecnica mi je kasnila nekih 2 i pol tjedna, dobila sam je 22.6 i bila je u prekidima..Sve skupa je trajala do 28.6, da bi nakon toga imala spolne odnose (bez zaštite) i 30.6 sam primjetila malu sukrvicu . Da bi nakon toga, znaci od 30.6-2.7 isao bijeli gusti iscjedak (bez mirisa) i opet malko krvi (u prekidima, dva dana ide malo pa stane..do 7.7.)..... BIo je mir nekoliko dana i danas 13.7 pojavila mi se svjetla krv u normali, po tome to bi sad trebala bit mjesecnica.... Lani sam imala spontani pobačaj i naravno kakva je to procedura vadila sam sve moguce hormone i sve je u redu.... Imam spolne odnose skoro svaki dan bez zastite, (jer pokusavam ostat trudna, al ne ide )...Kod gin idem tek za dva tjedna, pa me zanima zbog cega mi se tako odjednom pojavilo takvo što, da malo ide malo ne ide? Hvala unaprijed!

nika23

Hvala na odgovoru.Vi ste mi bili drugo misljenje,moja ginekologinja mi je rekla da je nalaz uredu,da je u mojim godinama (26)uredu sto je malo povisen.Za razlo izostanka nije sigurna,kaze da mi je jednostavno mozda takav ciklus.Sad sam sva zbunjena,onda tvrdi da je uredu,a vi da nije.Trebam li napraviti jos neke dodatne nalaze?test za trudnocu napravila 47 dan (citala sam da treba biti 14 sana od rizicnog odnosa)trudnocu ste odmah odbacili,tak da jednostavno ne znam koji je razlog izostanka menstruacije.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Marina, ne znam koji je uzrok. Možda upala, cista i slično. Svakako posjetite ginekologa.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nika rekao sam vam. Anovulacijski ciklus zbog povišenog lh.