Pilule

jovana 1991

postovani, pijem yasmin vec 2 godine i 8 meseci. ovog meseca sam imala dosta problema sa stomakom, 3 puta sam povracala odmah posle popijene pilule i morala da popijem novu (ne isti dan, vec recimo jednom u toku nedelje) i jednom sam imala proliv 15 minuta posle pilule i po uputstvu sam opet popila novu, sto mozda i nisam morala jer tesko da je za tako kratko vreme pilula vec stigla do creva da bih je izbacila. dakle, u toku iste kutije sam 4 puta morala da popijem dodatnu pilulu, jednom mozda i nisam morala (to sa prolivom) ali sam je ipak uzela. sad mi je sve ok sa stomakom, virus je prosao, ali me zanima da li je ok to sto sam tako uzimala dodane pilule, radila sam kako pise u uputstvu. za par dana idem na pauzu i posle toga krecem sa sledecom kutijom. da li je sve ok i nastavljam normalno da ih pijem?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dobro ste postupili. Nastavite dalje s uzimanjem prema shemi.
Napokon da neko čita uputstva o lijeku.

jovana 1991

znaci zasticena sam jer nisam povracala niti imala proliv posle uzete dodatne pilule. pravim pauzu normalno i pijem kao da nista nije bilo. hvala Vam puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Normalno dalje s pauzom.

Iskra81

Postovani, u pauzi sa koriscenjem pilula (oko 1,5 godinu dana pauza), vadila sam hormone stitne zlezde i ispostavilo se da imam autoimuno oboljenje, povecane vrednosti TSH-a i antitela. Nisam dobila nikakvu terapiju. Pitala sam tada endokrinologa da li mogu da koristim kontraceptivne pilule, rekao je da mogu, da to nema veze. Elem, pocela sam ponovo da pijem pilule i 2 puta od tada vadila nalaze i oba puta mi je TSH bio u granicama normale. Zanima me Vase misljenje da li pilule uticu na rad stitne zlezde (u mom slucaju pozitivno) ili je to samo slucajnost?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Samo slučajnost.

Iskra81

Hvala na odgovoru. Da li to znaci da Vi smatrate da ne postoji veza izmedju problema sa stitnom zlezdom i vestackih hormona koje unosimo kroz pilule? Zbunjena sam jer ne postoji jedinstven stav o tome. Pogotovo sto su jedan od simptoma problema sa stitnom zlezdom obilne i neredovne menstruacije.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam vam isto kao i endokrinolog.

Vilma36

Poštovani. Do sada sam koristila Diane 35. Danas bila na pregledu kod ginekologa , imam policistične jajnike, ultrazvuk je u redu, Papa test-nalaz za mjesec dana. Ginekolog me skinuo sa Diana 35 i rekao da počnem piti Duphaston. Ne planiram trudnoću, što sam i rekla. Da li te tablete mogu koristiti kao kontracepciju ili trebam paziti pri intimnom odnosu. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Duphaston nije kontracepcija. Dapače uz njega ćete lakše zanjeti. Savjetujem odnose sa zaštitom.

Vilma36

Puno Vam hvala na odgovoru. Još jedno pitanje, da li da zatražim mišljenje drugog ginekologa, jer ne planiram trudnoću još i ne vidim razlog zašto me doktor skinuo sa tableta Diane 35, mada ih već duže vrijeme pijem zbog policističnih jajnika. Rekao je da tko još prepisuje Diane 35. Nisam htjela ići s njim u rasprave, jer poštujem struku i doktora.
Unaprijed Vam hvala poštovani doktore.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Diane su vrlo dobar lijek za pcos. Savjetujem drugo mišljenje.