septum uterus

buroda

Hvala puno na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

TinaTrudnica

Poštovani,
Trudna sam 19+3 tjedna. Na posljednjem pregledu doktorica mi je uočila pregradu maternice (septum). Trudnoća protječe u najboljem redu. Nisam imala problema glede začeća.
Zanima me koje eventualne komplikacije mogu nastati glede tog septuma i kako mogu utjecati da do njih ne dođe? Jako sam se preplašila čitajući negativna iskustva po forumima. Hvala unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, eventualne komplikacije u trudnoći ovise o stupnju anomalije, tj. veličini septuma. Moguć je prijevremeni porođaj ili zastoj u ratu djeteta (manja porođajna težina) zbog čega je potrebno trudnicu intenzivnije nadzirati, te po potrebi je ranije uputiti na hospitalizaciju. Manji septum ne radi nikakve probleme u trudnoći.

TinaTrudnica

Poštovani,
Da se nadovežem.. Doktorica je najavila kako će idući pregled (planiran u 23. tt) obaviti transvaginalno radi utvrđivanja opasnosti od prijevremenog poroda.
Zanima me postoje li ikakvi rizici od takvog pregleda u drugom tromjesečju trudnoće za plod i je li on neophodan?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne postoji apsolutno nikakva opasnost od transvaginalnog pregleda.

Day

Postovani,
Kiretaža je bila 20.2.
Na pregledu koji je bio 2.3. ginekolog je rekao kako menstruaciju mogu ocekivati za mjesec, mjesec i pol. Nezasticeni spolni odnos sam imala 13.3.
Postoji li mogucnost trudnoce ukoliko do ejakulacije u rodnicu nije doslo? Do ejakulacije je doslo nakon prekinutog snosaja, 1 minuta nakon.
Voljela bih napomenuti da mi je prvim pregledom dijagnosticiran septum uterus, te da nakon kiretaze nije bilo nikakvo krvarenje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema navedenom ne postoji mogućnost trudnoće.

Srce moje

Poštovanje ,unaprijed se izvinjavam na dugom postu ,ali se nadam da ce mi Vaše iskustvo i savijet pomoći jer ne znam više sta da mislim.
Prije godinu dana poslije odnosa me zabolilo donji dio stomaka u sredini nisam mogla na wc,i nakon par sati mi se pokrenio kamen u zuči i bila sam u bolnici.Nakon toga otisla sam na kontrolu,gdje me doktorica uputil ginekologu jer dok mi je pregledala abdomen vidjela je nešto.Napisala je "Desni ovarij uvećan promjera 65×50mm,inhomogrn."
Nakon tog ozisla sam ginekolog gdje mi je rekla da imam na lijevom jajniku cistu i moram hitno na operaciju.To je bilo 02.11.'20 ,njen nalaz glasi " Ultrazvukom se prikazuje uterus u rfv,homogrno ehogrn 60×36,3mm.Endometrij 8,9mm.D.o 37,9×32,2 mm.L.o 31,9×26,6mm.Uz L.o endometricna cista 88,6×78,2mm." Nisam otišla na operaciju jer nisam imala nikakve bolove i probleme prilikom menstrucije ni dalje tokom odnosa.
15.05.2021. Sam otisla kod drugog ginekologa gdje mi je rekao da je sve uredu i da nemam nikakvu cistu njegov nalaz glasi :"TVUZ:uterus u AVF,uredne velicine,podjeljen endometriski odjeljak (uterus bicornis),jajnici uredne veličine." nakon tog sam otisla jos jednom ginekologu to je bilo 15.10.2021. Njen nalaz glasi " Vulva b.o u vagini bijl.sekrecija,PVU konična,tačkasot zatvorena,epitelizirana TVS/uterus bicornis,endometrij 0.86 i 1.06 cm,desno rupturirana cista,lijevi jajnik uredan,u CD douglasi slobodna tečnost."
Kada sam je pitala da li imam čokoladnu cistu,to jest endometrijazu rekla mi je da je cista pukla i nista više.
Propisala mi je tablete Duphaston a10mg da pijem 3 mjeseca i da uradim hormone A nalaz hormona glasi Estradiol 105,74
Progesteron 4.93
Prolaktin 204. Radila sam dan prije nego sam dobila menstruaciju.
Zanima me Vaše misljenje da li ja imam cistu,da li imam endometrijazu i na osnovu ovog svega da li mogu ostvariti trudnoču jer muž i ja pokusavamo vec 9 mjeseci,s tim da je on stalno na terenu.Da li imam šansu da ostanem trudna,niko mi nista konkretno ne govori,da li su mi hormoni uredu.Izvinjavam se jos jednom na dugom postu,nadam se da me razumijete i da ce te mi odgovoriti.Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema zadnjim nalazima jajnici su uredni. Nije se radilo o endometriozi. Eventualnu smetnju trudnoći može raditi dvoroga maternica (uterus bicornis).

Srce moje

Hvala Vam puno na odgovoru.Svako dobro Vam želim.Lijep pozdrav.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Day

Pozdrav svima,
prije dvije godine imala sam trudnocu koja je zavrsila kiretazom.
Prije kiretaze otkriveno je kako imam septum uterusa, rogatu maternicu kako kaze ginekolog.

Danas, dvije godine nakon ponovno sam trudna. Ali moj novi ginekolog ne vidi septum i gore navedeno.

Sad me zanima,
Postoji li mogucnost da se taj septum uklonio kiretazom, povukao se sam od sebe ili moj trenutni ginekolog njega ne vidi?
Da li da trazim misljenje nekog drugog doktora?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, septum se nije mogao ukloniti kiretažom. Pitanje da li je tada postavljena prava dijagnoza, ako ga sada nema (dijagnostika ovisi o uzv aparatu i fazi ciklusa)