serklaža

zabrinuta_22

Poštovani,
nalazim se u bolnici u Varaždinu,u utorak sam došl,a zbog sumnje na curenje plodne vode. U 21.tjednu trudnoće sam. Doktorica me pregledala i rekla da mi je vodenjak u rodnici i plodna voda malo curi. Dobivam lijek protiv trudova i antibiotik,krvna slika,urinokultura,cervikalni brisevi su u redemperature i bolova nemam,strogo mirujem.Danas je radila neki test da vidi dal curi jos plodna voda i ne curi vise. Rekla je da bi mi pokusala napraviti serklazu. Molim vaše mišljenje o tome svemu,kakve su mi šanse da iznosim trudnocu do kraja. Hvala puno

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana ako curi plodna voda onda se ne može raditi serklaža jer bi se moglo narušiti vaše zdravstveno stanje.
Druga stvar ako i ne curi plodna voda a vodenjak je u rodnici svakako da se ne može napraviti serklaža jer će se isti kirurškim zahvatom serklaže probušiti.
Stoga sam skeptičan(doduše nemam dovoljno relevantnih podataka) oko daljnjeg nastavka trudnoće.

MPMarina

Da li je moguce da serklaz pessar ispadne ili pukne?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne razumijem pojam serklaž pesar!

MPMarina

Postovani, ako sam dobro razumela mog dr, radi se o silikonskom prstenu koji se stavlja
Na grlic maternice. Kako zivim u inostranstvu, a kod nas nisam cula za ovaj cerklaz, nadala sam se vasoj
Strucnoj pomoci.
Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Koliko vam je godina. Radi li se o spuštenosti ginekoloških organa kod vas? Koji je uzrok umetanju pesara kod vas?

MPMarina

Unapred hvala na odgovoru!
Trudna sam trenutno 22+4, taj serklaz pessar mi je postavljen
U 18ned. Imala sam konizaciju i imam problem sracenog grlica maternice(1cm).
Strogo mirujem! Ali mi taj serklaz pessar nije poznat, da li mu je namjena kao i obicnog
Serklaz ili? Da li moze ispast ili puknut?
Postovanje Marina.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može puknut ni ispasti ako se ne dođe do upale.
U protivnom sve je moguće.

unhappy26

Poštovani, na posljednjoj kontroli sa 19 tjedana doktor je utvrdio vaginalnim pregledom: cerviks 1 čl, prohodan za prst do unutarnjeg ušća. Stanje ga je iznenadilo jer je na posljednjoj kontroli nalaz bio uredan. Ovo mi je druga trudnoća. Nije mi radio cervikometriju niti uzimao briseve niti propisao kakvu terapiju. Rekao je da dođem na kontrolu za 3 - 4 tjedna i da pazim na sebe ako želim zadržati dijete. Šokirao me je nalazom i tim riječima te ga nisam više ništa pitala. Po vašem mišljenju, koliko je nalaz ozbiljan i u kojoj mjeri bi se trebala pripaziti, tj, što smijem a što ne? Unaprijed hvala na odgovoru

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nalaz je uznapredovo. Treba napraviti obradu, cervikometriju, briseve, urinokulturu i serklažu svakako.

nela1993

Poštovani!
Imam 21 jednu godinu. Trudna sam 32 tjedna. U 26 tjednu su mi radili serklažu jer sam imala kontrakcije i bila otvorena 3 prsta. Bris i urinokultura su mi tada bili sterilni, nalaz od krvi i urina super. Nedavno sam radila KKS i urin jer su mi se pojavili bolovi u donjem dijelu trbuha, i peckanje s učestalim mokrenjem. Doktorica mi je rekla da se nakon serklaže vole pojavit razne bakterije i da mi je nalaz urina jako loš. Nalaz je sljedeći: SEDIMENT u V.P. --> leukociti 10 (norm. 0-2), st. ploc. epitela 25 (norm. 0-1), M. Ep. Stan. 4 (norm. 0-1) bakterije : mnogo, sluz: dosta, soli: amorfnih fosfata dosta.. a pod metaboliti i supstrati mi je urea smanjena... nalaz je 1.8 a norm. je od 2.8-8.3. Zanima me dal mi možete malo pojasniti nalaz jer je doktorica rekla samo da je jako loš. Jučer sam radila bris i urinokulturu, i čekam nalaze koji će biti tek u srijedu. Međutim mene brinu ti bolovi kod mokrenja i neprestana bol u trbuhu. Inače imam određeno strogo mirovanje uz terapiju normabelom. Neznam dal da čekam nalaze i trpim bol, il dal da se javim na hitni prijem jer ovi bolovi su neizdrživi. Unaprijed zahvaljujem na odgovoru. Lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Javite se na hitan prijem. Napravili ste urinokulturu što je dobro i valjda vam se na osnovu smetnji i nalaza urina i sedimenta ordinirati antibiotik.
Svakako treba vidjeti i stanje serklažnog šava.

nela1993

Hvala vam na odgovoru. Još danas idem na hitnu. Lijep pozdrav.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Molim.

zabrinuta_22

Postovani, nalazim se u bolnici u Njemackoj. U cetvrtak mi je napravljena serklaza, bila sam skroz otvorena i vodenjak je vec bio vani pa su mi ga vracali unutra i zasili grlic. Poslije zahvata mi je istekla sva plodna voda. Rekli su da se moze obnoviti sama, beba je dva dana bila bez vode, sljedeca dva dana s minimalno vode a jucer i danas ima vise vode, obnovila se ali mi i dalje lagano curi. Sad su mi rekli da ce mi u petak staviti jos jedan šav da se to skroz zatvori. Molim Vas za misljenje, kakve su sanse da necu izgubiti bebu? I dal ce beba imati kakve posljedice, buduci da je par dana bila bez vode?

Hvala

zabrinuta_22

Zaboravila sam napisati u 19. sam tjednu trudnoce.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa je da zadržite trudnoću nažalost vrlo mala i infekcija bi mogla ugroziti i vaš život.

micaubica

Postovani dr,u 23 nedelji sam blizanacke trudnoce.Na dabl,tripl i UZ je vidjeno da su bebe bihoriati i biamniati,tj. dvojajcani blizanci.% dr me je gledalo i svi su rekli isto.Na zadnjem UZ me je gledao dr i rekao da ne vidi lepo kakve su posteljice jer kako raste trudnoca deluje mu kao da su se posteljice " spojile".Da li to znaci da su te posteljice sad kao jedna i da moze doci do TTTS sindroma {twin to twin syndrom"blunk ? Unapred zahvalna

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je jedna posteljica do tog sindroma može doći. U praksi se to rijeđe viđa.

roks777

Dobar dan doktore,znam da nije vezano za ovu temu,ali vidim da je aktivna,jer trebam odgovor.
Naime,djevojka ja i smo imali odnos bez kondoma,prvi put sam svršio izvan,nakon toga 10-ak minuta smo opet nastavili bez kondoma,i drugi put sam također svršio izvan,međutim kasni joj menstuacija 3-4 dana,s tim da su predhodne dvije dolazile ranije 2 dana.Prije 10-ak dana je imala užasne bolove na dodir stidnih usana i peckanje tokom mokrenja,to je prestalo nakon 2 dana,prije prethodnih mensturacija bi je zabolile grudi 10-ak dana prije i stomak dan prije i tu vecer bi dobila,međutim ovaj mjesec je grudi ne bole,ali su narasle dosta,stomak nekad malo zaboli i tako već 10-ak dana sa stomakom,da li je moguće da je peckanje tokom mokrenja i bol na dodir dole zbog neke upale ili slicno,te da upravo zbog toga kasni menstruacija,nadam se odgovoru,lijepi pozdrav! happy